Welcome visitor you can log in or create an account

news

ЗОШТО МОЛЧАТ, НАЈЧЕВСКА, ПИРОВСКА, КАЛАЈ…

Јордан Петровски 06.09.2019Повод за овој мој текст е одлуката на Шведскиот суд за неекстрадирање на Дејан Давидовски, која е втора , после одлуката на Унгарскиот суд да не го екстрадира Груевски за истото обвинение:Еве го написмено судот од Шведска! Прогонот е политички, а медиумите на СДСМ пак лажат! Загрижувачко за демократијата...

МЕЃУ ЦРВЕНАТА SВЕЗДА И ЦРНАТА КОШУЛА

  Во пресрет на 95 годишнината од атентатот врз Тодор Александров, обновителот на ВМРО по Балканските војни и Првата светска војна, МИЦ го објавува поглавјето од книгата „Херои и убијци“ од авторот Стојан Христов (Њујорк, 1935) кое се занимава со немилиот настан. МЕЃУ ЦРВЕНАТА SВЕЗДА И ЦРНАТА КОШУЛА Изгледа ВМРО беше греда во...

ДАЛИ ФЕТАИ ПОДГОТУВА ТЕРЕН ЗАЕВ ДА СЕ НА…

Јордан Петровски 26.08.2019 Фетаи ќе го викне Заев да сведочи за „Монструм“ August 26, 2019 Обвинителката Фатиме Фетаи денеска најави дека премиерот Зоран Заев ќе биде повикан да сведочи за случајот „Монструм“ кој се однесува на петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Судијата Огнен Ставрев соопшти дека следното рочиште ќе продолжи на 5 септември...

Кога несмее по магарето-ИМПЕРИЈАТА и тел…

Јордан Петровски 23.08.2019   Најавува ли сопругот на Ременска и прв антитерорист апсења од понеделник August 23, 2019 Серија таинствени пораки на Фејсбук го запалија алармот во јавноста дека од понеделник МВР и Владата планираат серија апсења. Причина за загриженоста дека власта може да влезе во процес на приведувања за да ја дефокусира јавноста од...

АРСИМ ЗЕКОЛИ СО РЕШЕНИЕ КАКО ДА СЕ ДОБИЕ…

Притиворот на Катица и Боки е повод за барање да се отпочне процесот на превземање политичка одговорност од страна на Заев, Шеќеринска, Османи, Димитров, Спасовски. Оставки. Како залог за добивање препорака во Октовмри.    

Хероината на револуцијата под сомнеж

Корупциска афера во Северна МакедонијаХероината на револуцијата под сомнежПишува Кено Версек Montag, 19.08.2019   19:59 UhrБеше сметана за симбол во борбата против корупција, сега истражителот Катица Јанева самата изгледа дека е вмешана во проминентен случај на уцена. Зошто оваа афера задева тежок удар на оваа Балканската држава. Се сметаше за нешто непоткупливо. Нивниот авторитет...

ДАЛИ БОРИСОВ ГИ ДАЛ НА „ЛА ВЕРИТА“ СНИМК…

Јордан Петровски 10.08.2019Дојче Веле објави текст со следниот наслов  : Кој го намести Јордан Камчев И според мене овој интересен дел: И сега? Смееме ли да прашаме како се најдоа овие снимки во рацете на опскурен италијански весник? И зошто? Со која цел? Доколку претпоставиме дека снимките ги поседувале само Камчев, како...

ВИСТИНСКАТА УЛОГА НА ГЕРОСКИ ВО ОБЕЛОДЕН…

Јордан Петровски 20.07.2019Читајки ја порката на Героски до ФРИКИ и Кики: Јавна порака до Фрики и Кики – еве што треба да сторите во следните 48 часа!Ве молам, што побрзо обратете му се на вашиот шеф Зоран Заев, но и на јавниот обвинител. Помогнете и на истрагата. Вие тоа го можете. Знаете...

ДАЛИ „ГЛАСОТ“ ОД ЕЛ ЧЕКА ЗА НЕШКОВСКИ КЕ…

Јордан Петровски 12.07.2019 Целата снимка од разговорот Јанкуловска Груевски која ја објави Ел Чека: https://rutube.ru/video/e7d38a8a147647bd...&bmstart=2 После преслушувањето на снимката не ке е лошо да се прочитаат текстовите: -Денот потоа- од Милчин! -Насилството како матрица- Гелески! -МВР тоне се подлабоко- Трајаноски!! -Проклети да сте- Ризаов И така денеска после неколку години а...

ВИДЕОТО ВЕКЕ НЕ Е ОД СТРУКТУРИ КОИ САКАА…

Јордан Петровски11.07.2019Менгемето по се стега и Заев ја заборави оваа изјава:       Давањето на оваа изјава само го продлабочува моето уверување дека Заев е под уцена:   АКО ВОВАН И ЛЕКСУС СЕ РУСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ, ДАЛИ ЗАЕВ Е ПОД УЦЕНА ЗА СОРАБОТКА СО РУСКИТЕ СПЕЦИЈАЛНИ СЛУЖБИ!? Изјавата на поранешниот Украински амбасадор дека Вован и Лексус се припадници...

АКО ВОВАН И ЛЕКСУС СЕ РУСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ, …

Јордан Петровски 11.07.2019Изјавата на поранешниот Украински амбасадор дека Вован и Лексус се припадници на специјалните служби на Русија укажува на неколку многу битни работи за безбедноста на државата, за безбедноста на НАТО и за безбедноста на соговорниците со кои ЌЕ се среќава Заев!Еве што вели Поранешниот амбасадор на Украина Гончарук: Гончарук вели дека нема...

ПОТВРДА ДЕКА IQ НА МАКЕДОЦИТЕ Е 82

Душан Петровски 05.07.2019 Ричард Лин, еден од двајцата автори на студијата за коефициентот на ителигинција на народите која деновиве ја бранува македонската јавност, е еден од водечките светски авторитети по прашањето на интелигенција. Еве што вели тој во првото поглавје на книгата „Интелигенцијата на нациите“, па судете сами дали студијата е...

ДАВИДОВИЌ, НЕМА РЕФОРМИ ВО СУДСТВО, КОЛО…

 Јордан Петровски 05.07.2019 Katerina Kolozova 27 mins ·  "ОТА сЕ ќе снима, буквално сЕ но ќе експлоатира ( = слуша) само со судски налог."             

ДАВИДОВИЌ,НЕМАЊЕ СУДСКИ РЕФОРМИ-ЈАС, КАД…

Јордан Петровски 05.07.2019 Адвокатот Звонко Давидовиќ во дебатата на „24 Анализа вели: СЈО не требаше да се бави со вакви предмети, не е за тоа формирано. Да се бави со викендичките на Латас, со гаќите на Ивона, или други ситни работи. Требаше редовното обвинителство да се бави со тоа, а СЈО сериозно да...

Кажаното за Италинците .. исто како балк…

Транскрипт од искажаното од Секретарот на Владата Драги Рашковски за Италијанците , која Драги Рашковски како ОВЛАСТЕН ПРЕДСТАВНИК НА ВЛАДАТА го искажал на 18 октомври 2018 година кога Генералниот секретар на Македонската Влада Драги Рашкоски заедно со претседателот на управниот одбор на М Нав Николче Тасески и шефот на кабинет...

Ministerpräsident Nordmazedoniens ДОБИ Д…

  Merkel trifft Ministerpräsident Nordmazedoniens Europäische Einbindung weiter fördern Die Bundeskanzlerin hat den nordmazedonischen Ministerpräsidenten Zaev im Bundeskanzleramt empfangen. Im Mittelpunkt des Gesprächs standen neben den bilateralen Beziehungen beider Länder auch außen- und europapolitische Fragen.     Bundeskanzlerin Merkel begrüßt den Ministerpräsident Zaev im Kanzleramt. Foto: Bundesregierung/Kugler Gemeinsam mit Frankreich hat sich...

ДАЛИ ЕУ КЕ НАСЕДНЕ НА ЛАГИТЕ НА ЗАЕВ

      интервју за белгискиот весник „Ле Соар“ Заев: Би заменил и две Нобелови награди за датум за преговори со ЕУ 06.06.2019Премиерот Зоран Заев во интервју за белгискиот весник „Ле Соар“, уште еднаш ги повика земјите-членки на ЕУ да преземат одговорност и да испорачаат датум за преговори со  Македонија. Во разговорот, премиерот Заев објаснува дека...

Брегзит, Најџел Фараџ и Британските Конз…

  Во оваа интересна анализа на Скај Њуз (Sky News) ќе прочитате дека успехот на партијата на Најџел Фараџ во последните ЕУ избори се должи на неуспехот на Британската премиерка Елизабет Мај да добие поволни услови за излез од ЕУ на Велика Британија. Солидниот успех на Најџел Фараџ го става во...

СЕКОЈ ЧЕСЕН И ПРАВДОЉУБИВ ЧОВЕК МОРА ДА …

  Почитувани Гласачи Posted on May 3, 2019 by Бојкотирам ПИ   Ви се обраќаме вам во предвечерјето на вториот круг од изборите за претседател на нелегалната творба Република Северна Македонија со надеж дека ќе ви помогнеме да ја донесете вистинската одлука. Длабоко навлезени во изборниот процес, двата кампа #ПравоИПравда и #ОдимеНапред на двата...

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ПОИМОТ БЕРЛИНСКИ ПРОЦЕС-…

Јордан Петровски 01.05.2019Состанокот -самиото во Берлин беше само продолжениена БЕРЛИНСКИОТ ПРОЦЕС, планот на Меркел!За големата измам на планот можете да прочитате повеке тука  БЕРЛИНСКИ ПРОЦЕС !!Но еве ја сржта ба измамта: Kako robe ionako putuju, sada se želi potaknuti veća sloboda kretanja ljudi i radnika. Слободниот проток на луѓе е најлесниот и начин на...

ДАЛИ КЕ РЕАГИРА СОВЕТОТ ЗА ДЕЗИНФОРМАЦИИ…

Дали порталот Светот за Дезинформациите во МК ке реагира на ЛАГАВА која ја пласира  Борис Георгиевски од Дојче Веле а која ја шири и    Северна Македонија во најголем дел ги реализираше реформите кои се бараат од нас во четирите клучни сектори, вели за ДВ владин функционер кој инсистираше на анонимност. „Во делот на антикорупциските мерки, реформата...

ОСВОЕНИТЕ ГЛАСОВИ НА СИЛЈАНОВСКА КЕ ЈА Д…

Јордан Петровски 09.04.2019Текстот ке го започнам со порака до кандидатот за председател на Република Северна Македонија госпоѓата Гордана Силјановска Давкова: „Ниедна вистина не треба да се плаши од друга. Измамата и заблудата, напротив мораат да се плашат од секоја вистина“- Шопенхауер Зошто баш со ваква порака го започнувам текстот? Затоа што наместо...

НЕПИСМЕНИОТ НИКОЛА ДИМИТРОВ

  Грчката министерка ја истакна изјавата на Димитров дека македонскиот јазик нема никаква врска со грчките Македонци По посетата на Македонија и потпишаниот договор за отворање на нов граничен премин Маркова Нога алтернативната министерка за надворешни работи на Република Грција Атанасиа Анагностопулу изјави дека пред сѐ сака да ја истакне изјавата на...

ГЕРОСКИ, МИЛЧИН .... ОВОЈ ПАТ НЕМА ДА ВИ…

   Јордан Петровски 01.03.2019           Наместо мој коментар ке пренесам зошто сум блокиран од Героски во 2012 година!!          Причината заради која ме има блокирано Милчин е скоро иста со оаа на Героски!! И на Милчин не му се допаѓаше моето укажување дека проблем не се луѓето туку дека проблем е тоталитарниот едноумен комунистички систем...

СЕКОЈА КОМУЊАРСКА БУША СОНУВА ДА БИДЕ НО…

    Денеска полицијата приведе неколку членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ !!! Причина за приведувањето е пишување на графит со „непријателска содржина“ а кој има за цел рушење на ликот и делото на „нашиот голем водач“ Другарот Заев!!     

  Тиранинот на власт се препознава по тоа што неделото кое го чини кон народот очекува...

БОЈКОТ НА ПРЕДСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ Е ОБВР…

Јордан Петровски 09.02.2019Комитетот за Демократизација на Македонија се залага за БОЈКОТ на председателските избори бидејки тоа е единствено решение со кое ке се покаже отпрот во држава каде што не функционира ниту една институција која треба да го штити Уставот, независноста на судовите, да ја штити изразената волја на гласачите...

КОЈ И ЗОШТО ГО НАТЕРА ВРХОВЕН СУД ДА ОДЛ…

Јордан Петровски 30.01.2019 Врховен пресече: СЈО не може да отвора истраги и да поднесува нови обвиненија по рокот од 18 месеци 30 јануари, 2019 Васко Маглешов Врховниот суд одржа oпшта седница зад затворени врати на која, донесе начелно правно мислење дека специјалното јавно обвинителство може да покрене обвинение или да нареди запирање...

КОЈ ЈА ГОВОРИ ВИСТИНАТА? ЦАРОВСКА ИЛИ ОС…

    Дали Царовска ќе одговара за лажно пријавување и ќе се повлече од функцијата или Бујар Османи ќе си даде оставка од вицепремиерската позиција за попречување и влијание врз истрагата?   Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Благица Ласовска, Претседател на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Кој лаже, Вицепремиерот Бујар Османи или...

КОЈ ЛАЖЕ ? КАНАЛ 5 ИЛИ ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ??

Јордан Петровски 17.01.2019 Чавушоглу: Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО Турција со нетрпение очекува да и посака добредојде на Република Македонија во семејството на НАТО, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу . Прегледи:766 17 јануари 2019, 13:52   На заедничката прес-конференција во Анкара по средбата со неговиот македонски колега Никола Димитров. Чавушоглу нагласи дека...

ДУРЛОВСКИ Е ПРИМЕР ДЕКА МАКЕДОНИЈА ИМАЛА…

        Јордан Петровски 25.12.2018          

Igor Durlovski is with Igor Heisenberg Durlovski. 5 hrs ·   Почитувани, наместо молба за помилување, ја споделувам со Вас мојата одлука да продолжам со борбата за докажување на мојата невиност за обвинението за кое ми се суди. Секоја борба носи свој ризик...

БРАЗИЛЦИТЕ СО ГОЛЕМА НАДЕЖ ВО БОЛСОНАРО

Подготвил Петар Петровски 23.12.2018 Популарноста на новоизбраниот Бразилски претседател е на високо ниво. Имено 2/3 од населението во Бразил има позитивно мислење за Жаир Болсонаро кој треба функцијата претседател да ја преземе на 1-ви Јануари 2019 година. Надежта на Бразилското население е дека ќе ја подобри економската состојба во Бразил. Состојбата...

Клинтон, Буш и Обама се тие кои го уништ…

President Donald Trump, first lady Melania Trump, former President Barack Obama, former first lady Michelle Obama, former President Bill Clinton and former Secretary of State Hillary Clinton listen during a state funeral for former U.S. President George H. W. Bush at the Washington National Cathedral on Dec. 5, 2018 in...

Доналд Трамп Е Добар Претседател-Donald …

  -Ова се зборовите на францускиот писател Мишел Хулебек, во списанието Харперс. За истоимениот француски писател, кој едновремено не можел да го разбере изборот на Доналд Трамп за лидер на слободниот свет, во овој натпис својот став ќе го смени радикално за 180 степени. Причината за смената на своето мислење лежи...

ПОРАКА ОД КОМИТИТЕ:НАШИОТ ПАТ Е ЗАЦРТАН…

    08.12.2018 Почекавме малку, за да не реагираме импулсивно и со тоа да испратиме погрешна порака, но наша реакција никогаш не изостанала, па така и ќе биде... Нов режим го замени предходниот, повторно репресии, малтретирања, и повторно угнетувања врз Комити. Не демне државната апаратура со целиот свој капацитет, со целата своја моќ...

ЗАЕВ ПАК ФАТЕН ВО ЛАГА

Заев во парламентот објави дека ке се изучува Македонси јазик во Грција после усвојувањето на спогодбата, односно смена на името!!

Да бидеме искрени. Што направивме за нив до сега? Со пријателски однос го решаваме овој проблем стар 27 години и симнуваме тежок товар од нашите раменици. Сега имаме подобри можности...

ЛАЖГО ПРЕМИЕР, ЛАЖГО МИНИСТЕР ЗА ПОНАДВО…

Еве ги двете видеа, двете изјави на Димитров па судете сами дали лаже!!

 -Се работи за нација со комплекс која мора да си бара назад 2.000 години корења. Александар Македонски ако го нема, ние не знаеме кои сме. Со тоа копањето назад што е комплекс на несигурност во себе и на...

„КАТИМЕРИНИ“: ГРЦИЈА, ФИРОМ ВЕЛАТ ДЕКА Б…

  25 ноември 2018 година   „Високи претставници од Македонија и соседната Бивша југословенска република Македонија велат дека бил остварен напредок во преговорите за ревизија на школските учебници во двете држави како дел од обидот да се прекине спорот помеѓу двете држави,“ јави вчера грчкиот весник „Катимерини.“   Во објавата понатаму се вели, „Двете балкански држави...

КОЈ СТОИ ЗАД ДЕМОЛИРАЊЕТО НА ВОЗИЛАТА НА…

Како што пренесува НЕТПРЕС имало сериозен инцидент на паркингот на МТВ. Шест службени возила во сопственост на УБК, утрово се демолирани на паркингот пред МТВ. Но, нешто што е прилично симптоматично е тоа што на истиот паркинг биле паркирани и други автомобили, но, оштетени се само возилата на УБК, поточно искршени им...

ДАЛИ КРИМИНАЛНАТА ВРХУШКА НА ЕУ ПОСЛЕ АМ…

Мојата докуметација за добивање на азил  Јордан Петровски 20.11.2018 Утринава унгарскиот весник од про-Орбанска провиненција Magyar Idők со текст под наслов „Gruevszki-ügy exkluzív – Íme a részletek“ обајви дека веќе било одобрено барањето на Груевски за азил во таа држава. Додека во моментот беше невозможно да се потврди или демантира веста, бидејќи...

КУНОВСКА:КОЈ ЈА ИМА МОЌТА ДА ГО ДЕВАСТИР…

    Јордан Петровски 01.1.2018 Мој одговор на Куновска, никој ја нема моќта да го девастира -сотре, уништи, разруши ВМРО! Доказ за моето тврдење е само тоа што ВМРО ги надживеа: турското, српското, бугарското, титовото а ке го надживее и србокомунистичкото !!   Многу е чудно човек кој бил во врвот на СДСМ да незнае...

ДВА ФБ СТАТУСА ЈА УРИВААТ ЦЕЛАТА ИГРА НА…

Јордан Петровски 31.10.2018 Како одговор на прашањето што и зошто се случува оваа во Македонија, однсоно што се случува со ВМРО ДПМНЕ ке понудам два фб статуса на еден од можам слободно да кажам најдобрите познавачи на моментните случувања во Македонија и светот, почитуваниот, Арсим Зеколи. Дел од оставката на председателот...

БЛАГОДАРЕЈКИ НА ХАН, МОГЕРИНИ, ...... Е…

    Фејзбук статус на Цветин Чилиманов  19.10.2018 Ок дечки, што се однесува до мене, како и да заврши ова денес во Собрание (а нема да заврши, барем не во догледно време) некои основни цели се постигнати. Референдумот е неуспешен. Бејли, Стивенсон и Заев не доведоа до ситуација да декларираме поддршка за членство...

„КАТИМЕРИНИ“: КОSИАС ВО ОСТАВКА, ОБВИНЕТ…

17 октомври 2018 Грчкиот дневен весник „Катимерини“ денес јавува дека како производ на напнат состанок на владиниот кабинет при што се судрил со министерот за одбрана Панос Каменос во однос на Преспанскиот договор министерот за надворешни работи на Р Грција, Никос Коѕиас поднел оставка. „Катимерини“ понатаму јавува дека од извори дознаваат дека: „Коѕиас...

ДАЛИ МИЧЕЛ КЕ СОБЕРЕ ХРАБРОСТ ДА ОДГОВОР…

  Писмо од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски до Вес Мичел, помошник државен секретар Почитуван помошник државен секретар г-дин Мичел, Со посебно внимание го прочитав Вашето писмо и би сакал да ја искористам оваа можност да Ви се заблагодарам за поддршката која мојата татковина ја добива во...

ОТВОРЕНО ПИСМО ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛОТ НА ВМРО …

Јордан Петровски писмото почнато на 17.07 2018 завршено на 14.10.2018Вториот дел на отвореното писмо до Вас господине Мицковски е посветен на Реформите на УБК и Реформите на Судството, најголемиот  проблем на Македонија за опстанок на Македонската држава, за нејзина демократизација , за нејзино конечно започнување на почитување на индивидуални човекови...

ТРАМП ПРЕД НОВА ПОБЕДА !!

Glenn R. Simpson, co-founder of the research firm Fusion GPS, arrives for a scheduled appearance before a closed House Intelligence Committee hearing on Capitol Hill in Washington, Tuesday, Nov. 14, 2017. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais) ** FILE **   Глен Симпсон еден од основачите на Фусион ГПС и творците на досието Трамп...

САМО ЗА ЛАГАВА ДЕКА ВО ЈАНУАРИ СЕВЕРНА М…

  Јордан Петровски 10.10.2018 Ке пренесам само два текста без да коментирам, па вие кои ке го прочитате ова заклучете само до каде одат лагите и подлоста на Заев!Првит текст е од денеска , говорот на Заев на комисијата во собранието: Заев: Во јануари нѐ чека столче во НАТО 10/10/2018 Во јануари не чека столчето...

ТРАМП:СОРОС ГИ НАЈМИ И ГИ ФИНАНСИРАШЕ ПР…

  Доналд Трамп: Џорџ Сорос ги финансираше протестите и ги најми протестантите против судијата Брет Кавано Вашингтон,САД. Изминативе два месеца бевме сведоци на жестока битка за избор на наследникот на судијата Антони Кенеди на Врховниот суд на Америка. Битката во главно беше помеѓу Републиканските и Демократските сенатори во комисија за надгледување...

САПАС ЗА ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ОД ПР…

Јордан Петровски 02.10.2018Граѓаните во неделава што замина ја извршија својата должност во одбарана на името, референдумот не помина. Тоа го тврди и Државната Изборна Комисија соизјавата:  ДИК по 100% преброени гласови: Одлуката не е усвоена, референдумот пропадна. Но бидејки во Македонија на власт е гарнитура која на власт е дојдена...

Respected representatives of the interna…

Respected representatives of the international community in Macedonia, Representatives of international organizations EU, NATO Republic of Macedonia is one week before the vote on the referendum for acceptance of the bilateral agreement that regulates change of the country’s constitutionally prescribed name, but also provides entry point for Greece to interpret Macedonian...

„ПРОЏЕКТ ВЕРИТАС“ ГО ОТКРИВА СОРОСОИДНИО…

Пишува Душан Петровски 22 септември 2018 година   Во текот на изминатата недела американскиот истражувачки иститут „Проџект веритас“ под раководство на Џејмс О’Киф ја потресе светската јавност со објавата на серија видеа под рубриката демаскирање на Длабоката држава. О’Киф и неговиот проект за прв пат се појавија во јавноста во 2009 година кога обзнанија...

ЗАЕВ СИ ЈА ФИНАНСИРА ЛОЈАЛНАТА ДИСПАСОРА…

Јордан Петровски 04.09.2018 Вообичаена практика во светот е сите диаспори од светот сами да си ги финансират своите здруженија и организации, сами да си ги финасираат радијата, весниците, телевизиите, порталите и се разбира да помагаат со донации на здруженија, организации и медиуми во матичната држава! Сум напишал одамна дека Македонија е земја...

АНТИФА СИ ГИ БАРА ВЕТЕНИТЕ ПАРИ ОД СОРОС

Протестантите платеници на Сорос протестираат затоа што сорос не им ги исплатил ветените пари за нивнот учество во протестите

   

ДАЛИ ТРУДО КЕ УСПЕЕ ДА НАПРАВИ ДОГОВОР З…

Дали 24 годишниот договор за слободна трговија помеѓу Америка, Канада и Мексико е мртов   Според дефиниција слободна трговија е размена на стоки помеѓу две земји без царини и без никакви пречки.Деновиве Америка и Мексико потпишаа нов договор за слободна трговија, а Канада беше изоставена од договорот. Според американскиот председател Доналд Трамп, Северно...

ТРАМП ПОВЕДE БИТКА ПРОТИВ СЕШОНС И ДЕЛ О…

  Односот помеѓу американскиот председател Доналд Трамп и американскиот јавен обвинител Џеф Сешонс деновиве се вжештија. Дневните твитови на Трамп кои се упатени кон јавниот обивнител Џеф Сешонс не застануваат. Тоа пак ги натера новинарите во американските медиуми да ги започнат шпекулациите дека му се ближи крајот на мандатот на Џеф Сешонс. Имено Трамп...

ПИСМОТО НА ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ ОД СВЕТСКИ ГЛАС…

Отворено писмо   29.08.2018Како научници и автори сакаме да се осврнеме на прашањето на извртувањето на суштината на Преспанскиот „договор“ во некои кругови, како и портретирањето на сите негови опоненти како националисти и екстремисти. Договорот не им служи на интересите ниту на Македонија, ниту на Грција. Тој не е заснован на респект за...

МАКСИМ БЕРНИЕ: ВРЕДИ ДА ЈА РИЗИКУВАМ КАР…

Минатата недела пратеникот во канадскиот Парламент и поранешен министер за индустрија, надворешни работи и мало стопанство, Максим Берниѐ ја потресе канадската политичка сцена. Имено, своевремениот кандидат за лидер на партијата по повлекувањето на поранешниот премиер, и голем пријател на Македонија, Стивен Харпер, се откажа од неговото членство во Конзервативната парија...

КОЈ МИСЛИ ЗА ДОБРОТО НА НАРОДОТ, ТРАМП И…

  Американскиот претседател Доналд Трамп ги замрзна платите на вработените во јавниот сектор во Сојузната влада!! Таквото покачување Трамп го смета за сериозна закана на општата благосостојба во државата. Дали Заев така размислува?? Trump sets pay freeze for federal workforce in 2019, citing budget problems By Dave Boyer - The Washington Times...

ТРАМП СО НОВА ПОРАКА ДО ЛАЖГОВЦИТЕ

24 август 2018 година Трамп преку серија твитови повторно им испрати порака на сите државници кои се надеваат да го измамат со празни ветувања. „Му дадов упатства на секретарот Мајк Помпео да не оди во Северна Кореа во моментов,“ соопшти претседателот на САД Доналд Трамп денес преку објава на Твитер, „затоа што...

ПРАШАЊЕ КОЕ МИА НЕ СОБРА ХРАБОРОСТ ДА ГО…

Јордан Петровски 24.08.2018 година Ова интервју на министерот Спасовски е само доказ дека луѓе со комунистички, односно ТОАТАЛИТАРЕН, менатлитет неможат да разберат како треба да функционира полицијата во демократско општество, а од Спасовски се очекуваат реформи во УБК! Реформи кои се условот за влез влез во НАТО и за добивање датум за...

СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ ВО КОЈ ДОКУМЕНТ Е ЗАПИШ…

БУДАЛИТЕ не се БУДАЛИ затоа што немаат ум туку будали се затоа што за белото кое го гледаат велат дека е црно и само затоа што веруваат во лагата дека има леб без мотика , дека криминалот ке го искоренат криминалците! Канада е држава која е формирана пред 150 и некоја...

ПЈЕР МИЛЕР: РЕФОРМИТЕ КОИ ГИ БАРА ЕУ МОР…

Јордан Петровски 19.08.2018 Поранешниот генерален директор за проширување на Европската Комисија, Пјер Мирел во интервјуто кое го дал на МИА, а кое го пренесува ОПСЕРЕРВЕР.МК и во кое се обидува да пропагира, поточно да заплашува, во интерес на владата за да им успее референдумот, сепак би рекол заради грижа на сопствената сосовест ја...

ДАЛИ КЕ ДОПРЕ ГЛАСОТ ДО СЈО ИЛИ ОЈО ЗА Т…

Јордан Петровски 18.08.2018По изјавата која Јанакиевски ја искажал на вчерашното судење во која и тој изразува сомневање дека од страна на Заев не се предадени сите прислушкувани разговри до СЈО се потврди моето укажување дека Заев не ги предал сите прислушкувани разговори на СЈО. Според новинарскиот извештај од судењето: Јанакиевски реагираше до...

СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БРЕНАН

  На поранешниот шеф на ЦИА Џон Бренан, Американскиот претседател Доналд Трамп му го укинува достапот до строго доверливи информации како и неговата ознака Строго Доверливо. Trump revokes security clearance for former CIA director John Brennan President Trump has revoked the security clearance for former CIA director John Brennan, the White House announced...

ВОЈСКАТА ПРОТИВ МАДУРО !?

Дали војската во Венецуела му ја откажува послушностан на Мадуро??     Arrests in Venezuela point to military elements in attempted drone attack on Maduro By Martin Arostegui - Special to The Washington Times - - Sunday, August 12, 2018 An armed movement among elements of Venezuela’s security services was most likely behind...

ПИТЕР СТОРК ПОЗНАТ ПО АНТИ ТРАМП ПОРАКИТ…

Питер Сторк, агентот на ФБИ познат по анти Трамп поракте е отпуштен.   FBI fires Peter Strzok, months after anti-Trump texts revealed By Judson Berger, Brooke Singman | Fox News   FBI official Peter Strzok has been fired, months after his anti-Trump and other political charged text messages...

EU Anti-Corruption Body Finds Predictabl…

By Dušan Petrovski August 12, 2018 Consistent with the CDRM’s appeals to European Commission bureaucrats such as Johaness Hahn and Peter Vanhoutte, the EC’s anti-corruption body, GRECO, has come out with a report on Macedonia's performance on preventing corruption that describes the country’s performance as “clearly disappointing.” The Associated Press reports: A compliance report by the GRECO group Thursday noted...

ЛАЖЕ ПРЕМИЕРОТ, ЛАЖЕ ВЛАДАТА, ЛАЖАТ МЕГА…

Што да се очекува од влада чиј премиер да не отвори уста и да не излаже, освен дека и таа влада лаже и ке лаже! Извештајот на ГРЕКО говори за тоа ШТО Е СРАБОТЕНО од оваа власт во имплементацијата на препораките на ГРЕКО а не за за тоа која влада...

ТРАМП: „НАШИТЕ ОДНОСИ СО ТУРЦИЈА ВО МОМЕ…

  10 август 2018 година   „Само што авторизирав увдојување на тарифите на челик и алуминиум кон Турција со оглед на тоа дека нивната валута, турската лира, забрзано се девалвира во однос на нашиот силен долар!“ вели изјава на американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер утринава. „Тарифата на алуминиумот ќе биде 20% а...

ЛИДЕРОТ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВО ВЕНЕЦУЕЛА ОБВИ…

Високиот суд во Венецуеал наредил апсење на лидерот на опозицијата во Венецуела заради обидот на атентат врз председателот Николас Мадуро!Само на слепите и глувите и комунистите им беше јасно дека атенттот не е местенка!! Top court in Venezuela orders arrests over alleged assassination attempt against Maduro Opposition leader Julio Borges, congressman Juan...

ГРЕКО НЕКА СИ ГО ПОДЗАЧИСТИ СВОЈОТ ДВОР…

ЕУ има најголема вина за ваквата состојба во Македонија.  СОВЕТОТ НА ЕВРОПА РАЗОЧАРАН ОД ВЛАДАТА: Ниту една препорака не е спроведена, најголема корупција кај пратениците, судиите и обвинителите! Анти-корупциското тело на Советот за Европа, ГРЕКО, испрати апел до Македонија да ја засили борбата против корупцијата помеѓу пратениците, судиите и обвинителите, велејќи дека...

КАКО КЕ СЕ ПРЕКРОЈАТ ГРАНИЦИТЕ ВО ТРИАГО…

Јордан Петровски 09.08.2018Прифаќањето на враќање на Албанците од Македонија кои се бореле во редовите на ИСИС назад во државта во овие тензични моменти е нов антимакедонски потег на владата на Заев. Македонија- прва европска земја што прифатила повратници од Сирија Најтиражниот германски весник Билд пишува дека Македонија е првата земја која се...

ГЛОБАЛ ЊУЗ: АРАПСКИТЕ ДРЖАВИ ЈА ПОДДРЖУВ…

  7 август 2018 година   Вчера Саудиска Арабија ги раскина официјалните дипломатски врски со Канада поради, како што рекоа саудиските власти, мешањето на канадските власти во внатрешните работи на арапската држава. Канадските власти извесно време се обидуваа да повлијаат врз Саудијците да го ослободат политичкиот активист Раиф Бадави. Владата на Џастин Трудо досега...

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: ГЕРМАНИЈА РАЗГЛЕДУВА СТРОГИ …

  5 август 2018 година   Германските власти предупредуваат дека Берлин размислува да превземе нови мерки за контрола на своите граници со Франција и Швајцарија, јавува Дојче Веле. Според веста објавена денес, Германија се надева да избегне реприза на мигрантската криза од 2015 година, кога прими речиси милион луѓе, во пресрет на новиот бран...

САКАНИОТ МАДУРО ВЕНЕЦУЕЛАНЦИТЕ ГО ПОЗДРА…

Денеска за време на говор на претседателот на Венецуела Николас Мадуро, во главниот град на Венецуела Каракас се случи експлозија во која 7 војници се повредени додека председателот Николас Мадуро според локалните медиуми е на безбедно место, и на сигруно!    Venezuelan president Nicolás Maduro survives drone assassination attempt State television shows...

ШТО ЛОШО МУ СТОРИЈА МАКЕДОНЦИТЕ НА ГОСПО…

    Јордан Петровски 04.08.2018   Паниката, или пак тоа му е нивото на Заев, го тера да се служи со детинести, по кумановски речено „селски“ штосови за да ги натера луѓето да излезат да гласаат и така да го оствари цензусот. Потоа е лесно референдумот да биде „успешен“, зашто бројачите се негови.    Заев најави ОСТАВКА...

КАТЕРИНА БЛАЖЕВСКА ЗАР НЕ Е НАПОРНО ЗА М…

Јордан Петровски 01.08.2018   СПОР ЗА ИМЕТО Високи гости ќе го поддржат македонскиот пат кон ЕУ и НАТО*Расте бројката на најави од фунционери на ЕУ и НАТО, премиери и државници кои од крајот на август, а особено во септември се очекува да ја посетат Македонија.Ангела Меркел во септември во Скопје?   (фото: македонскиот премиер...

NATIONAL POST: ОДБИЕНО КАНАДСКОТО БАРАЊЕ…

  31 јули 2018 година   Канадскиот весник „Нешонал пост“ јавува дека „американските власти повлекле ‘екстремно невообичаен’ потег со тоа што го одбиле барањето на Канада да учествува во преговорите за слободна трговија помеѓу САД и Мексико од највисоко ниво.“   Како што известивме порано, САД и Мексико се близу до склучување на билатерален договор...

АДМИНИСТРАЦИЈАТА НА ОБАМА ПРЕКУ УСАИД ВО…

Според текстот од "National Review",  администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама дала 200,000 долари на терористичка група поврзана со Ал Каеда во Судан. Имено тие пари се дадени преку агенцијата УСАИД.  Exclusive: Obama Administration Knowingly Funded a Designated al-Qaeda Affiliate July 25, 2018 1:00 PM   President Barack Obama participates in a news conference...

EU DISAPPOINTS PRO-WESTERN MACEDONIANS, …

By Dušan Petrovski July 29, 2018   In a column from June 26, 2018 titled “Macedonia, Albania accession talks – The EU never fails to disappoint”, DW staff writer Boris Georgievski argues that by announcing that it will set out a path for the two countries towards opening accession negotiations in June 2019...

MACEDONIAN GOVERNMENT TURNS UP REPRESIVE…

  Dušan Petrovski 27 July 2018 The Republic of Macedonia may be among the worst countries in Europe when it comes to economic development, democratic procedures, and the rule of law, but when it comes to selling off national interests and repression of its citizenry, it is world-class. Presently in the public eye due to the apparent termination of...

ВАШИНГТОН ТАЈМС: ТРАМП И ЕУ ПОСТИГНАА НО…

  26 јули 2018 година   Американскиот портал „Вашингтон Тајмс“ јавува дека претседателот на САД, Доналд Трамп, и претседателот на Европската комисија, Карл-Клод Јункер, постигнале начелен договор за обнова на слободната трговија помеѓу северноатлантските сојузници. Трговската размена помеѓу САД и ЕУ изнесува околу 1 трилион долари годишно Според статијата на С.А. Милер, двајцата лидери се „се договориле...

CBS NEWS: ТЕРОРИСТОТ ОД ТОРОНТО, ФАИЗИЛ …

      24 јули 2018 година   Американската новинска агенција CBS News денес јавува дека канадските власти го истражуваат минатото на 29 годишниот Фаизил Хусаин, кој вечерта на 22 јули отвори огин по улиците на популарниот торонтовски кварт Данфорт (Мала Грција) притоа убвајќи две жртви и ранувајќи дополнителни 13. Според CBS News, „Истражните власти во Канада имаат...

БАНДОВ: НА АМЕРИКА НЕ И ТРЕБА УШТЕ ЕДЕН …

      23 јули 2018 година   Пишувајќи за магазинот „Американски конзервативец“, коментаторот Даг Бандов констатирајќи дека Македонија е последната држава која се кани за влез во алијансата, го поставува прашањето како таа може да ја зајакне безбедноста на Америка или Европа. Во неговата колумна од 19 јули 2018 година, Бандов првин се прашува дали кога...

И РЕПУБЛИКАНЦИТЕ БИЛЕ МЕТА НА РУСКОТО ВО…

И РЕПУБЛИКАНЦИТЕ БИЛЕ МЕТА НА РУСКОТО ВОЕНО РАЗУЗНАВАЊЕПорталот realclearinvestigations.com јавува дека специјалниот истражувач Роберт Мулер игнорира еден сериозен аспект од руското мешање во американскиот изборен циклус во 2016. Имено, покрај тоа што русите сондирале за податоци од Демократскиот национален комитет, што сугерира дека тие делувале со цел да му помогнат...

ГЛАС НА ЕВРОПА: ЛИДЕР НА МУСЛИМАНСКА ПАР…

Се чини дека бумерангот на „братсво и единство“ кој евромарксистичките технократи на Европската унија го фрлија на просторите на бивша Југославија полека но сигурно се враќа дома со очекувано катастрофални резултати. Политиката на насилна интеграција на различните етничи и верски заедници која ЕУ ја форсираше во Југославија и продолжи да...

ТАКАНАРЕЧЕНИ МАКЕДОНСКИ ЗДРУЖЕНИЈА СО ПР…

Порталот usa.greekreporter.com јавува дека извесни интернационални панмакедонски здруженија испратиле писмо до претседателот на САД Доналд Трамп во кое „го протестираат неодамнешниот договор помеѓу Атина и Скопје за именување на Поранешната Југословенска Република Македонија.“ Според статијата на usa.greekreporter.com, писмото содржи „многу историски информации кои укажуваат дека Скопје се обидува да ги узурпира историските елементи со...

И објаснив на Меј како да го спроведе Бр…

Трамп за лондонски „The Sun“: „И објаснив на Меј како да го спроведе Брегзит, но таа го оплеска – нема трговски договор со САД“ Во екслузивно интервју за лондоски „The Sun“ претеседателот на САД изјавил дека Тереза Меј го ингорирала неговиот совет за тоа како Британија да излезе од ЕУ, наместо тоа...