Welcome visitor you can log in or create an account

news

ВО ЦРНА ГОРА ПОЧНА НА РЕД СЕ КАЦАРСКА, Р…

Pranje ruku od državnog udara Formalni povod ovog procesa kolega protiv Suzane Mugoše je verbalni delikt. Suštinski, u pitanju je pranje crnogorskog sudstva i od suđenja i od sudijinice i od presude za tzv. državni udar nakon što su osuđeni lideri DF-a došli na vlast...   Ratka Jovanović-Vukotić 01.12.2023. 07:30h Bila je ovo sedmica jačanja...

ПОЧИНА ХЕНРИ КИСИНЏЕР

Henry Kissinger, Secretary of State in 1970s Crises, Dies at 100 He opened diplomatic relations to China under Richard Nixon His realpolitik foreign policy had little use for idealism  9 Henry KissingerPhotographer: Win McNamee/Getty Images   Have a confidential tip for our reporters? Get in Touch Before it’s here, it’s on the Bloomberg Terminal   LEARN MORE By David Henry Henry Kissinger...

АПАСИЕВ, БОРЕЦОТ ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА ТОТАЛИ…

 Јордан Петровски 21.11.2023Го издвоив делот од вчерашниот настап на Апасиев во Собранието на Р. Македонија за да го погледнете делот во кој Апасиев говори како ЛЕВИЦА ќе се однесува кога ќе дојде на власт:

Апасиев ја проучил добро психологијата на комунистичкото владеење и затоа вчера јасно јасно кажа дека тој  ни...

Дали извештајот на OFAC, за ставање на ц…

Дали OFAC конечно ќе ни обелодени кои се „државнициве“ со кои државникот Б. Црвенковски се сретнал во Бари, центарот каде се истоварани цигарите на пат кон европскиот пазар Канцеларијата за контрола на странски имот/средства (OFAC- Office of Foreign Assets Control) на Министерството за финансии на САД  во образложението за ставање на црна...

ЗА ПРЕДАВСТВО НА МАКЕДОНИЈА ОД 2001 ГОДИ…

Владимир Костовски 12.08.2011 Македонија во 2001 година беше жртва на едно големо предавство. Една од бандите, левата, во обид да дојде предвреме на власт, учествуваше во организација и поддршка на фингирана војна во Македонија, изведена од радикални албански структури на Косово, подоцна и од Македонија, а кои беа, колку тоа парадоксално...

„Бехтел – Енка“ не го изгради новинарств…

Автор: Горан Теменугов 30.05.2023 Текстот е превземен од МИМ „Бехтел – Енка“ не го изгради новинарството Спорниот договор со конзорциумот „Бехтел – Енка“ за изградба на делниците од коридорите 8 и 10Д ги стави на испит и главните медиуми во државава. Известувањето за тоа како се дојде до тоа да се сменат...

Амбасадорот Коп: желбата да бидете дел о…

Дел од интерјуто на господинот Амбасадор на Холандија Коп. Дел кој јасно кажува каква е состојбата со можноста за оваа држава да биде во 2023 годинадел од ЕУ!! Борбата против корупцијата останува една од слабите точки, барем според релевантни меѓународни извештаи. Според вас како Владата се справува со овој проблем? Па, не...

ПОТСЕТУВАЊЕ НА ПАРАВОЈСКАТА НА АЛБАНЦИТЕ…

VELIKI SVERC ORUZJEM ILI OBRACUN S ALBANCIMA?   AIM, Skopje, o9.11.1993 Makedonski elektronski mediji (Makedonski radio, Makedonska televizija i nezavisna TV-A1) u utorak poslijepodne najavljuje veliku aferu, koja bi mogla uzdrmati makedonsko-albansku vladinu koaliciju, ali i izdramatizirati makedonsko-albankse odnose.Kako su saopcili makedonski mediji, u akciji makedonske policije uhapseno je sedam (Makedonski radio i...

ДАЛИ ГЕРОСКИ ИМА ЖОЛТО КОМБИ СО КОЕ НЕЛЕ…

Фотографијава најдобро ги одсликува „изворите“ на текстовите врзани за пучот кој го подготвувал Заев и знаењето на Героски што кажал Ескобар во одвоените разговори со Заев и Ковачевски Јордан Петровски 22.01.2023Во последниот текст од серијалот дека Заев ќе го руши Ковачевски, Героски ќе напише: За содржината на овие разговори засега нема да...

Првата официјална фашистичка партија во …

Блаже Аризанов 18.01.2023НАЗАД КОН ТАБЛАТА ЗА СКИЦИРАЊЕ Eднаш Македонецот мислеше дека, готово, ова е последното дно. Потоа му се деси уште едно дно. Политичката партија Левица. На чело со пратеник Димитар Апасиев. Испрдок на ДПНЕ наменет да го вдоми, разочараниот, Груевистичкиот дел од ДПНЕ. Поводот што ме мотивира да го напишам ова е фотографијата (во коментари)...

УДБА ПУШТЕНА НА МАКСИМУМ !?

Jордан Петровски 16.01.2023Прашање? Дали возилово експлодирало или е само запалено?  При експозоија треба барем некој дел од возилото треба да не е на возилото, поточно оној дел кој е на возачката страна на возилото во кој нели се наоѓала „бобата“ треба да го нема на возилото? Многу портали и медиуми свесно или...

КОМУНИЗМОТ МЕНУВА САМО ИМИЊА, КОМУНИЗАМ …

Трифуновски Виктор 03.01.2023 Западниот Комунизам е идеологијата која стои позади она што денес се нарекува Либерализам. Тоа е реторичка измама која наведува на заклучок дека сите кои се противат на идеите на левицата, се всушност диктатори, авторитарци или барем на добар пат да станат такви (анти-либерали). Творец на ваквата реторичка измама е...

ЕКСЕРТУТКАТА ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА НАЈЧЕВСКА…

Јордан Петровски 02.01.2023 Професорката Мирјана Најчевска смета дека борбата со корупцијата треба да започне од високите и пониските ешалони на власта. „Треба да биде разрешен секој функционер кој ќе: – прекрши сообраќајно правило – земе пет денари од општетсвените пари – запосли или внесе во управен одбор член на семејство – член на семејство отвори бизнис...

И СПАСОВ ГО ОТКАЧИ ГЕРОСКИ !?

Јордан Петровски 01.01.2023Човек кој прави „политички анализи“ со цел да му се напика во анусот на новиот водач а со тоа да исфрли некои од оние кој веќе се таму оние кои се загрозени не го сакаат! Пред некоја недела „големиот демократ и правдољубец“ Героски одби да објави моја реакција...

„Ибар“ може да ја поплави Владата

Скенираното е неделникот ФОКУС бр.797 од 08.10.2010 „Досието ДУИ“ фрла поинаква светлина на воениот конфликт во 2001 и отвора многу прашања за вистинските мотивиОливера Војновска Утрински Весник октомври 2010Кога пред четири години се правеа срамежливите чекори за лустрацијата, се претпоставуваше дека процесот ќе отвори длабоки рани во кревкото македонско општество, но...

ОНА формирана во Белград

 ДНЕВНИК 26.10.2010 Формирањето на штабот на Оружените сили на Косово или на Оружената војска на Косово (ОВК) и раководењето на нејзиното воено крило било извршено под директна контрола на српските тајни служби. На основачкиот состанок одржан во стан во близина на Цирих, од осуммина албански емигранти најмалку двајца биле соработници на...

УДБАШКИ ЈУРИШ НА АМБАСАДАТА (19)

Понеделник, 03 . 07 . 2006 Серијал во „Шпиц“ Пишува: Јанко БАЧЕВ И покрај тоа што Македонија стекна независност, македонската СДБ и понатаму остана во силни релации со разузнавачките структури на Милошевиќ во Србија. Практично, СДБ со години во Македонија дејствуваше како разузнавачки центар на Централата во Белград...

ПРЕДСЕДАТЕЛОТ НА СОВЕТОТ НА ВЕТЕРАНИТЕ Н…

Јордан Петровски 10.12.2014 За да нема сомнеж во веродостојноста на докумeнтите ке нагласам дека документите ги објави комисијата за лустрација кога го лустрираше Иван Бабанов"Ордев има уште едно досие воглавном СОРАБОТНИЧКО": 

За лагите и манупулациите на Ачкоска говори делот од досието. Но говорат и живите сведоци од настанот. Ѓорѓи Доцев после излегувањето од...

Дали зад љубовта меѓу Груевски и Ахмети …

Пишува Никола МЛАДЕНОВ На почетокот беше Инструкторот и факсимилот за неговото преземање од страна на српските разузнавачки служби кон крајот на 1996 година. Малку подоцна, од минатата недела, се запознавме со Стрелецот и Мама. Денес пред себе имаме уште грст копии од микрофилмуваното досие на Ујка - Дрим, кое...

ВО КАНЏИТЕ НА БЕЛГРАД (3)

Понеделник, 03 . 07 . 2006 Серијал во „Шпиц“ Пишува: Јанко БАЧЕВ По одржувањето на првите повеќепартиски избори, во ноември 1990 година, на 8 јануари 1991 се конституира првото повеќепартиско собрание на Социјалистичка Република Македонија (одредницата "социјалистичка" ќе биде избришана дури во јуни 1991) и притоа ќе...

ТАЈНАТА МРЕЖА НА СДСМ

Пишува Јадранка КОСТОВА Тајната мрежа на СДСМ е жилава. Таа одлично функционира сиве 16 години. Иако во 1990 г. на првите повеќепартиски избори реформираните комунисти загубија, сепак на волшебен начин се смисли експертската влада, за после две години ВМРО ДПМНЕ и целосно да замине во опозиција...

ЗОШТО ЗАЕВ ЈА УКИНА ПРЕСУДАТА НА БАТЕ СА…

Јордан Петровски 17.12.2022Нема да пишувам многу бидејќи видеото кое е прикачено на текстов a koe откако ќе го одслушате ќе ви каже дека Заев сеуште ги уценува сите во случајов судиите од апелација со материјалите од „Бомбите“ ама ќе слушнете кој пак го уценува и Заев!! Бате Саше сигурно решенијата...

ТЕТОВСКИ „ЕКОЛОГ“ ГО КУПУВА ЕУРОМАКС??!

ЗДРАВА КОТЛИНА 04.11.2022 Веќе неколку месеци добиваме информации од повеќе различни свиркачи на различни позиции во Македонија кои укажуваат на една иста работа, а тоа е дека фирмата Еколог од Тетово веќе е во финални преговори за презимање на Еуромакс Ресурси од кајманската “швајцарска” фирма Галена на бугарскиот бизнисмен Цоло Вутов. Некој ќе...

КАДЕ СЕ ИЗГУБИЈА АНТИСОРОСОИДИТЕ??

Јордан Петровски 20.08.2022Текстот ФОНДАЦИЈА „СОРОС“ -ВЛАДЕ МИЛЧИН, МАКЕДОНСКА ТРИБУНА-ГЕОРГИ МЛАДЕНОВ ФИГУРИРААТ ВО ПЛАНОВИТЕ НА УДБА ЗА ШИРЕЊЕТО НА БУГАРСКАТА ПРОПАГАНДА за два дена од објавата е отворен преку 1200 пати--колку пати е целосно прочитан не знам и не би шпекулирал. Она што ме чуди е што никој не го искоментира, никој друг...

ЖЕСТОКА БИТКА ПОМЕЃУ УДБА ЛЕЊИНИСТИ-МАРК…

МУАРЕМИ ПОДГОТВУВА КРИВИЧНА ЗА РУСКОВСКА Сакала да му го наруши угледот Од плусинфо Објавено 03/08/2022 17:13:00 Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми до крајот на неделата ќе поднесе кривична пријава против обвинителките Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска за „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „фалсификување...

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ НЕ Е УБИЕН ПО НАРЕДБА НА АЛ…

 Скенираново е исечок од описот на историчарите Ачковска-Жежов за атентатот врз Ѓорче Петров.  Јордан Петровски 28.06.2022Според Др. Зоран Тодоровски еве кои се причините за изрекување на пресуда -смртна казна за Ѓорче Петров: По Првата светска војна Ѓорче Петров беше владин службеник, односно претседател на комисијата за бегалци при бугарската влада на Стамболиски...

НАТПРЕВАР ДИМИТРОВ -ОСМАНИ КОЈ Е ПОГОЛЕМ…

Почеток на оговарањето или изнесувањето на виделина на валканиците, односно поединечните „заслуги“ на засега двоецот Димитров-Османи во продажбата на името, идентитетот, јазикот!!Никола Димитров: Nikola Dimitrov 8h Итна реафирмација на македонските позиции! Очајот на (дел од) владата за лажен успех оди дотаму што четирите услови на премиерот гласно и јасно изговорени од сред Брисел...

ТИТОВИСТИ=СДСМ И МАРКСИТИ -ЛЕНИНИСТИ=ДУИ…

  Јордан Петровски 25.06.2022 Дел од соопштенијата на чуварите на едноумието, т.е. ТИТОВИСТИТЕ/УДБА = СДСМ:   Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ свесно пласираа невистини , лажни вести преку кои дома ги плашеа граѓаните со наводна асимилација и бугаризација, а надвор ги поткопуваа државните позиции. Таквиот однос е неодговорен на штета на државните позиции и национални интереси“, се наведува во соопштението на СДСМ.   Крајно...

ПРЕДЛОГОТ КОЈ ГО НУДИ ФРАНЦИЈА Е ВЕКЕ НА…

22.06.2022  Францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија се состои од три независни елементи. Првиот документ, нацрт-заклучоците на Советот, ни кажува дека темата „билатералните односи Скопје-Софија“ ќе биде дел од преговарачкиот процес. Овој документ, како и вториот документ, преговарачката рамка, се однесуваат на трет, клучен документ – Билатерален...

НЕМА ТРЕТА ОПЦИЈА, ИМА САМО ДВЕ ОПЦИИ: Т…

Мал увод во текстот кој го реобјавувам!Решението на проблемот во Македонија не во тоа ДПМНЕ да го смени СДСМили пак СДСМ да го смени ДПМНЕ или пак некоја си ЛЕВИЦА, РОДИНА, ТРЕТА и слични да ги сменат ДПМНЕ и СДСМ од власта! Зошто оваа го тврдам? Дали слушнавте од овие...

Rusi objavili plan za Ukrajinu: Komadanj…

4 travnja, 2022 maxportal   Nakon masakra u Buči, gdje su ruske snage likvidirale stotine civila, ruska državna novinska agencija RIA novosti objavila je komentar Timofeja Sergejceva koji objašnjava što za Rusiju znači “denacifikacija” Ukrajine, kako ju je prije početka invazije najavio ruski predsjednik Vladimir Putin. Članak naslovljen “Što Rusija treba...

БОКИ 13 СО НОВО ОТВОРЕНО ПИСМО, ОБЈАВЕНИ…

02.02.2022  Бојан Јовановски преку својот правен тим испраќа отворено писмо адресирано со Зоран Заев, Љубомир Јовевски, Вилма Русковска, Љупчо Николовски и Оливер Спасовски. Во писмото Јовановски обвинува дека Русковска е, како што вели помагач во кривичните дела на браќата Заеви. Во продолжение интегрално ви ја пренесуваме содржината на писмото. На самиот почеток на ова...

АДМИНИСТРАЦИЈАТА НА САД ФРЧКОСКИ ГО ШУТИ…

Јордан Петровски 01.02.2022Фрчкоски кај Ефтов се обиде да го избрише неговото злосторничко делување против државата, или како тоа го нарече Слободан Богоевски „злоупотреба на државната власт“--што во превод би значело злосторничко здружување на Претседателот на државата, Премиерот на владата, Министерот на полицијата и Потсекретарот на УБК/ДБК, значи злосторничко здружување од врвот...

СЛУШНАЛЕ ЗА ШОК ДОКТРИНА НО НЕ РАЗБРАЛЕ

 Блаже Аризанов 24.01.2022 Меѓу помодерните левичари (оние што не се зацапани во 1850тите) популарен е терминот шок доктрина. Со него повторно се обидува да се долови демек експлоататорската природа на капитализмот. Терминот беше популаризиран од (одличната) Канадска авторка Наоми Клајн. Нејзина прва книга што ја прочитав години наназад беше “No Logo” (Без...

ВИСТИНСКАТА ПАРТИЈА НА РАБОТНИЦИТЕ Е АНТ…

  Блаже Аризанов 16.01.2022 Глупост е да се тврди дека социјалистичката левица се грижи за работниците. Напротив. Да објаснам зошто. Социјалистот е заглавен во една излитена идеа за просечен работник како текстилка со потечени вени. Така беше во екс ју. Или си партиската елита или си вработен во една од фабриките на партиската елита. Така зацапани во минатото...

САША УЗУНОВ НАПРАВИ БУДАЛИ ОД АНТРОПОЛ-А…

ЛАЖНИТЕ ПАТРИОТИ НАЈЛЕСНО СЕ ОТКРИВААТ КОГА НЕКОЈ КЕ СЕ ОБИДЕ ДА СРУШИ НИВНИ МИТ (ГЛИГОРОВ) ЗА ГОЛЕМ БОРЕЦ ЗА МАКЕДОНСКАТА САМОСТОЈНОСТ 2Јордан Петровски 16.01.2022 Со документот од Архивот на Австралија кој го објави Саша Узонов по кој знае кој пат се потврди лесната манипулативност која е последица на личните фрустрации и...

ЛАЖНИТЕ ПАТРИОТИ НАЈЛЕСНО СЕ ОТКРИВААТ К…

Јордан Петровски 15.01.2022 годинаМоето интервју во емисијата „ЗАСПИ АКО МОЖЕШ“ на ТВ АЛФА во кое говорев за новите аргументи кои Бугарија веке ги употребува и ке ги употребува за вето на почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ, проговорив и за улогата на двоецот Глигоров-Малевски во попречувањето на признавањето на...

ПАРТИЈАТА НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ ВЕРЕН ПОДРЖУ…

Joрдан Петровски 12.01.2021Павле Трајанов глуми принципиелност и се заканува дека нема да гласа за предлогот на составна влада а негови членови кои СДСМ им дал коска го бранат Бујар Османи! Односно бранат антимакедонска политика која ја води Бујар Османи! Линк до целата дискусија ФБ статус на Јове Кекеновски

КОЈ Е ЦВѢТАНЪ Д. ПАРГОВЪ, КОЈ Е УБИТ ОТЪ…

Јордан Петровски 06.01.2022Овој некролог е објавен во Македонска Трибуна, весникот на МПО на 24.05.1946 година! Семејството на Цветан меѓу другото жали и за тоа што Цветан не доживеал да ја види ослободена Севкупна Македонија-идеа и лозунг на ВМРО.Она што е интерeсно гледано од денешните наши знаења од историјата е тоа дека ...

ОДГОВОР НА ИЗДАВАЧИТЕ НА „ДНЕВНИКОТ НА М…

Го пренесувам одговорот на издавачите на „Дневникот на македонскиот маченик Драган Богдановски“ на реакцијата на дел од семејството и на пријатели на Драган Богдановски објавено во НЕТПРЕС,под наслов: Реакција во врска со публикувањето на „Дневникот на македонскиот маченик Драган Богдановски“ бидејки одговорот не е објавен во ниту еден медиум во Македонија а за...

БОКИ13 СО НОВО ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЗАЕВ: А…

На самиот почеток на ова писмо укажувам дека истото е составено од несоборливи и ноторни факти и дека стојам позади содржината под целосна морална, правна и кривична одговорност!!! Сите наводи во ова писание произлегуваат од содржината на мојот телефон и од остварените комуникации на апликацијата What’s app! Вие, господине Заев, после...

ДЕА ПО СЕ ПОДГОТВУВА АПСЕЊЕ НА НАРКО БОС…

дали доАѓа денот кога вака ДЕА ке апси во Македонија Три македонски банди го држат црниот пазар со дрога Превземено од Радио Слободна Европа 24.12.2021Три македонски картели го држат црниот пазар со шверц на дрога, вели поранешниот полициски началник Љубомир Ѓурчески. Тој не е задоволен од битката на МВР против трговијата со дрога, затоа...

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ – ВИЛМ…

Превземено од ИНФОМАКС: Боки 13 и пиша „катиљ ферман“ на Русковска – инволвирани во рекет биле од Заев до Рашковски, објавени и пораките од неговиот телефон Е па госпоѓо обвинителке, Вилма Русковска, после повеќе од две години решив јавно да ви се обратам, покрај тоа што ќе поднесам тужба за клевета и...

ШТО СТОИ ЗАД ЕВТИНИОТ ГАС КОЈ ГО ДОБИ ВУ…

Путин ја носи кошулата на Вучич, зошто на Русија и треба воена база и нуклеарна станица во Србија, токму сега кога тензиите со НАТО го достигнуваат врвот Од Шабан Мурати Објавено во ДИТА 01.12.2021 Во познатата вековна традиција на балканските сејми и вазали, српскиот претседател Александар Вучиќ го потсети дипломатскиот свет...

УПАД НА ПОЛИЦИЈАТА НА ЗАЕВ ВО ТВ АЛФА

Почитувани гледачи на Алфа Телевизија, почитувани граѓани на Македонија, ве информираме дека “Министерството за внатрешни работи – Биро за јавна безбедност” денеска повторно направи ненајавен упад во Националната Телевизија Алфа со барања за доставување на Документација, Договори за соработка од било каков облик, Договори за емитување на рекламни спотови, web...

КОЈ СЕ ЗНАЕЛ ЗА АФЕРАТА ЕРМЕНСКИ ДИПЛОМА…

     ВРАЊЕ СТАНА ВИЕНА ЗА МАКЕДОНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА   Антонио Милошоски фб статус  Министерот за надворешни работи Османи неуверливо тврди дека до пред 27ми август (кога во Србија е уапсен дипломат баран со црвена Интерпол потерница) не знаел за "ерменскиот дипломатски рекет" на Миленкоски. Македонскиот дипломат за оваа акција веројатно добивал насоки од повисоки безбедносни...

ТАСЕВСКИ ДО ЗАЕВ, ПИШИ ИСКРЕНО ЗА ТВОИТЕ…

Фотографијата е пвревземена од Денешен весник   Сашо Тасевски фб статус 25.06.2021 Кога веќе не ти успеа да добиеш Нобелова награда за мир, пробај да земеш нобелова за литература, па напиши нешто за тоа каков идиот излезе пред очите на цел свет. Како некој што се нафати за власт и моќ да му смени...

Камиловски до хунтата на Заев: Нема да н…

Прес конференција, Национален Блок „Не отворам врата“Марјан Камиловски, претседател на Здружението “Десница“ кое е дел од „Не отворам врата“Скопје, недела, 20 јуни 2021 година Почитувани, Ви благодариме што се одзвавте на поканата на нашата прес конференција на која сакаме да информираме за континуираниот притисок врз Националниот Блок „Не отворам врата“ од страна на...

REPORT ON THE ARIZONA ELECTION AUDIT - И…

Dear Patriots, It has been a new world every day in Arizona.   Despite every conceivable roadblock, legal motion and hearings, THE most historic and unprecedented audit of American ballots is still happening, at least at this moment. And it is on track to be completed by the deadline.   The Left is throwing the kitchen...

ПЕНДАРОВСКИ ОД БРИСЕЛ ДОНЕСЕ ЛОШ АБЕР ЗА…

Јордан Петровски 29.04. 2021Денешна изјава на Пендаровски  Јас луѓето првично ги прашував околу мене за какво кривично дело се гонат, јас знам дека такво кривично дело мислам формулација таква немаше на времето ниту во бивша Југославија, ниту во 90-тите години. Тоа е подоцна прифатено. Бидејќи јас нешто знам околу тероризмот и...

БОРБАТА НА ЗАЕВ СО КРИМИНАЛОТ СЕ СВЕДУВА…

Јордан Петровски 27.03.2021Во Заевистан борбата против криминалот се одвива со метод, дружба на власта и криминалците и така и овците на број и волците сити. Само глупите Северџани работени како бавча !Зар некој ке верува дека Оливер Спасовски МИНИСТЕРОТ на полиција не знаел дека Енвер Демири,човекот до кого седи Оливер...

ЗАЕВ СО ПРИЗНАНИЕТО ДЕКА РАЗГОВАРАЛ МИ6 …

  Riggers be riggin'. 'The UK FCO projects were carried out covertly, and in partnership with purportedly independent, high-profile online media outfits including Bellingcat, Meduza, and the Pussy Riot-founded Mediazona. Bellingcat’s participation apparently included a UK FCO intervention in North Macedonia’s 2019 elections on behalf of the pro-NATO candidate. ... What he and...

СТИВ БЕНОН, МЕРКЕЛ Е КРТ НА ИСТОЧНА ГЕРМ…

Јордан и Душан Петровски о2.01.2021

Превод на Македонски: „Го имаш Макрончо тука. Ја имаш Меркел. Длабоко засаден агент на Длабоката држава… Јас не сум многу по Длабоката држава, ама таа е дефинитивно подметачина од Источна Германија, да не се зегуваме. Ќе ја расчепкаме и нејзината позадина. Жената е ‘чувај Боже’.“ Нашиот текст од...

ЛАЖГОТО ЗАЕВ И МИНИСТЕРОТ ЗА СМРТ ИМ СЕ …

Превземен фб статус на Зора Јовановскаобјавено на 02.01.2021

ДАЛИ ПОЧНУВААТ НАЈАВИТЕ ЗА ФАЛСИФИКУВАЊЕ…

Трајанов реагира: Се предлагаат нови 70.000 државјанства, а престој да се докаже со сведоци! од Фокус 15.12.2020 12:31 Не може во итна постапка, без јавна расправа и детална анализа, да се донесат законски измени за драстична измена на критериумите и условите при доделување на македонско државјанство, изјави за Фокус пратаникот и лидер...

КАКО СПОРЕД УСТАВОТ НА САД Е МОЖНО ДА СЕ…

  Да дам мало појаснување за поцесот на избор на претседаел на САД!! Прво, да појаснам дека согласно Уставот, изборот на претседател на САД му припаѓа на законодавните домови (републички, па потоа сојузниот). Изборниот колеџ им припаѓа на сојузните републики, т.е. на нивните Домови. Оваа должност во поново време законодавните домови ја...

ЗОШТО ВМРО ДПМНЕ НЕ ГО КОРИСТИ ДЕЛОВНИКО…

Јордан Петровски 12.11.2020Дали Мицкоски ке одговори зошто пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ парија која тој ја води дозволува да бидат понижени оние кои гласаа за ВМРО ДПМНЕ, потоа да биде понижувана таа како најголема опозициска партија, пота да биде понижена собраниската комисија за надворешна политика која ја води нивни член??Наместо срцепарателни статуси на...

ИМ ПАДНАА МАСКИТЕ НА ЛАЖНИТЕ КОНЗЕРВАТИВ…

29.10.2020 Јордан ПетровскиНајавата на колумната Ќе загуби ли Трамп?- Најмасовни избори во историјата на САД, не го одразува онаа што е содржано во колумната! Особено заклучокот во најавата на колумната кој не е на авторот на колумната а тоа е дека големата излезност е скоро секогаш во корист на опозицијата во...

БУГАРИЈА КЕ ГО ПРИЗНАЕ ИНДЕНТИТЕТОТ И ЈА…

  Между знамената на България и Северна Македония Екатерина Захариева търси компромис между история и настояще 29.10.2020 България признава македонския език и идентичност Компромисът е македонците да признаят, че историческите им основи са български България ще признае македонския език и македонската идентичност, акоСеверна Македония признае, че исторически те произтичат от български основи. Такъв компромис е предложил...

ЗА ШТО НАВИСТИНА РАЗГОВАРАЛЕ, ОСМАНИ, ХО…

28.10.2020Кога се сака да се сокрие вистината секогаш на текстот се става наслов кој ке го одвлече вниманието од суштината:Текстот е превземен од a1on.mk автор Искра Манојловска Средбата воопшто не е за решавање на спорот помеѓу власта на Севеџанот Заев и Бугарија со кој ке се овозможи почеток на преговори на Северџанија...

ПО ОДЛУКАТА СЧП ЗА УКИНУВАЊЕ НА ПРЕСУДИТ…

новите станари на идризово 04.10.2020 Вечер.мк дознава Судот за човекови права во Старзбур одлучил дека аболицијата на тогашниот претседател Ѓорѓи Иванов, од април 2016 година, со која од прогон се аболицирани 54 лица - важи, не е и не може да биде повлечена или укината. Со тоа, најголем дел од предметите кои сега...

НА КОГО МУ ПРЕЧИ ПРОФЕСОР ДР. ВЕЛО МАРКО…

30.09.2020Да го пренесеме овој фејсбук статус на Др. Вело Марковски не натераа многуте „случајности“ во држава каде не се случува ништо случајно а кои му се случиле во последните денови!  На кого му пречи науката?? Последниве деситена дена бев мета на бројни напади од сите можни оружја. Слични напади односно пласирање на...

ОРБАН ЕВРОПСКИОТ ТРАМП-БОРЕЦ ПРОТИВ ЛИБЕ…

  Орбан за Маѓар Немзет: Заедно ќе успееме повторно Унгарскиот претседател во статија за Маѓар Немзет и се обрати на нацијата.Постои пандемија, пишува Орбан објаснувајќи зошто овојпат ги споделува своите мисли во писмена форма, наместо вообичаените форуми. Тој верува неговата борба за како што вели духовен суверенитет и интелектуална слобода постепено вроди со...

ЏАФЕРИ СВИКУВА СЕДНИЦА НА ПАРЛАМЕНТ ЗА И…

12.08.2020Cпоред пишувањето на THE NEWS Џафери закажа седница за избор на претседател на Собранието   Претседавачот на Собранието, Талат Џафери, за утре им даде насоки на собраниските служби да подготват продолжение на конститутивната седница и избор на претседател на Собранието. Тоа што претседателот Стево Пендаровски утре ќе го додели мандатот на Зоран Заев за...

УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОЛИТИЧКИ УСПЕХ НА ЗАЕВ…

Пренесено од Дојче Веле Balkanom vladaju kleptokrate – uz blagoslov EU U Srbiji i regionu su se učvrstile hibridne demokratije, kleptokratije i mafijaške države. I tu će se teško nešto promeniti dok su Evropskoj uniji takve „elite“ potaman, piše za DW nemačka diplomatkinja Gudrun Štajnaker.25.07.2020 Susret u Ohridu u novembru 2019. Crna Gora i Srbija...

РАШЕЛА МИЗРАХИ ПРЕДВОДНИК НА КОЊИЦАТА НА…

 Текстот е превземен од ДОСИЕ 26.07.2020 Во чест на Илинден заедно со коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ тргнавме од Зубовце до славното Крушево. Ги пренесуваме спомените за славните Илинденци и како се сака Македонија. Голема е честа да ја предводам и нека ни е лесен патот низ македонските планини до Мечкин Камен! Решела...

ДАЛИ ПЕНДАРОВСКИ КЕ АМИНУВА МАНДАТАР СО …

  Јордан Петровски 26.07.2020Зар мојот текст од кој го објавив завчера ПЕНДАРОВСКИ НЕУСТАВНО ГИ ПОВИКУВА ПАРТИИТЕ НА КОНСУЛТАЦИИ ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА МАНДАТОТ!? а кој заради чекањето одговор од Пендаровски или Цаневска не го обајвив кога беше напишан а тое пред 4 дена,  доби потврда во изјавата на Апасиев новиот пратеник во Македонското...

ДАЛИ КЕ СЕ СТАВИ КРАЈ НА ЗАШТИТАТА КОЈА …

Јордан Петровски 24.07.2020Синојка бил нападнат новинарот и сопстевникот и управител на Џенерал Хералдинг ДООЕЛ Скопје, Љупчо златев инаку главен уредник на Економски Лидер. Неговиот опис на настанот го пренесувам во целост!   ЗА ДА МЕ ЗАМОЛЧИТЕ, ЌЕ МОРА ДА МЕ УБИЕТЕ! Почитувани пријатели и добронамерници, Дел од медиумите објавија дека синоќа, нешто по полноќ, бев физички нападнат...

Интервју со хакерот кој стои зад нападот…

Oд IT.mk редакција Минатата недела, за време на изборниот циклус и во денот кога се очекуваа изборните резултати, македонскиот сајбер простор доживеа една поголема „авантура“ – на самиот ден на изборите двата најклучни сајта на кои се очекуваа изборните резултати и информации беа недостапни за јавноста и хакирани – сајтот на...

ПОСЛЕ ХАРАДИНАЈ И АХМЕТИ ПОВИКАН ВО ХАГ…

ФРАУ МЕРКЕЛ БРЗА ДА ГО ИСПОЛНИ СВОЈОТ „БЕРЛИНСКИ ПРОЦЕС“ ИЛИ НОВА ЈУГОСЛАВИЈА Јордан Петровски 22.07.2020Меркел ги  попречуви преговорите во Вашингтон кои се не се одржаа заради поканата на Харадинај од судот во Хаг . Сега е повикан Ахмети дали е повикан за да добие закана и да прифати коалиција со СДСМ...

ПЛАТФОРМАТА НА ВМРО ДПМНЕ ЗА ФОРМИРАЊЕ Н…

21.07.2020 Јордан ПетровскиМакедонскиот Информативен Центар од извори блиски до врвот на ВМРО ДПМНЕ го доби предлогот кој председателот на партијата, господинот  Мицкоски ке го понуди на сите партии кои обезбедиле пратенички мандати, освен на СДСМ.Предлогот се состои во неколку точки.-Првата точка е процесуирање на сите криминали кои ги сторила владата...

ДОДЕКА ИМА ДЕРКОВЦИ, КОНДАРКОВЦИ,... НИК…

Јордан Петровски 20.07.2020 Синојка погледнав дел од работата на ДИК по однос на приговорите. Бев изненаден од некултурата, непрофесионалноста, дрскоста на председателот на ДИК, Дерковски и на неговиот заменик Кондарко. Слушајки ги како држат лекции за момент поверував дека оваа се избори од времето на Тито, Сталин. Време кога комисиите одговараа...

КОЈ НЕ ЛАЖЕ?? „ДУНА“ ИЛИ ДРЖАВНАТА ИЗБОР…

Имало ли „крт„ во ДИК кој ги манипулирал резултатите? 16/07/2020 15:30   Компанијата „Дуна“, која ја обезбедила апликацијата за пребројување на гласовите за ДИК, негира било каква одговорност за хаосот што се создаде околу изборниот процес, до таа мерка што ДИК се уште не излегува со резултати, а неколку партии ги спорат бројките...

КОЛКУ ПАРИ ДАЛ ЗАЕВ НА СДСМ? ДАЛИ МОЖЕЛ …

Јордан Петровски 03.07.2020 Зоран Заев: Јас го презедов СДСМ и јас го финансирам сам СДС. Не ми треба ни Бранко ни луѓето на Бранко. Го терам сам. Оваа изјава на Заев отвора многу прашања. 1. Која е сумата со која Заев ја финасирал СДСМ?2. Дали Заев го финасирал СДСМ како приватно лице...

МАКЕДОНСКИОТ ДИП СТЕЈТ ПРАВИ СЕ ДА ГО СО…

По завршувањето на вонредната состојба заради пандемијата со Ковид 19, продолжува серијалот на НОВА за лустрацијата. Следува сведоштвото на Љубомир Фрчкоски, професор, поранешен министер, активист. Еден од методите на тие времиња, меѓу што спаѓа и самата лустрација, беше јавно жигосување и организирање на линч и прогон кон непослушните, критичарите- но...

ЗОШТО ДАКА ИАКО ДАЛ 300 ИЛЈАДИ ЕВРА Е ИС…

Јордан Петровски 28.06.2020  Од ова што го вели Дака: Излегува дека продажбата на Шик Јелак која е договарана со Дака носи многу повеке од 300 илјади евра кеш за Заев , Рашковски, .... требала да донесе 4 милиони евра. Логичен заклучок зошто е раскинат договорот со Дака е дека некој понудил повеке...

ПОСЛЕ ОБЈАВА НА СВЕДОЧЕЊЕТО НА ДАКА, ЗАЕ…

Нова аудио бомба која се појави на „ЈуТјуб“ каналот „Раце Лепливи“, открива фрапантни сознанија и сомневања за криминал од интернационални рамки во кој се врзува името на контраверзниот српски тајкун Миодраг Давидовиќ Дака, Зоран Заев и Драги Рашкоски. Врската за овие три имиња е кој друг ако не Зоран Милески...

А1ОН ВО ТРКА СО ДЕРАЛА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА …

Јордан Петровски 27.06.2020      

Но ако се вратиме во времето кога е носен законот за ЈО и ги погледнеме соопштенијата што ги давало СДСМ ке видиме дека тогаш никаде не се споменува ИМПЕРИЈА или Камчев како причина за противењето на ВМРО ДПМНЕ на носењето на законот. Еве едно соопштение од СДСМ     СДСМ: Мицкоски...

ПИАРОТ НА ЗАЕВ НА ПЛАТЕН СПИСОК НА ОПОЗИ…

Дали Заев во овој негов ФБ статус кој наводно треба да е шеговит сам признава дека е пуштен низ вода!! 09.05.2020 СДССМ вели:-„Во аудио разговорите, претседателот Заев категорично потврдува дека не постојат разговори кои се дадени на никаков Чауш и на никој друг освен на СЈО.“ Во видеото...

МИНИСТЕРЧЕТО ЗА ПОНАДВОР МОРА ДА ЗАМИНЕ …

Јордан Петровкси 07.05.2020 Како е можно сите да заборавија на тврдењата и обинувањата на министерчето за понадвор Никола Димитров дека, барањата на Бугарија не се објавени во заклучоците ??   -„Деновиве, со тактика на политички "лешинар", небаре се радува и едвај чека да има лоши вести, токму истиот тој Николовски е повторно гласен...

ЈОЦИ СИТНА МАНИПУЛАНТКА ИЛИ ...

Јордан Петровски 06.05.2020Дадов само еден дел од насловот, вториот дел го оставам на вас читателите!!  Јорданка -Јоци како и сите кои свесно или не, платени или не, се вклучени во подршката на Заев и СДСМ да ги добие изборите за да го доврши поништувањето на Македонската држава и Македонците во...

ЛАЖГОТО НИКОЛА ДИМИТРОВ ДАЛИ КЕ ТВРДИ ДЕ…

24.04.2020 НАПОМЕНА!! Преводот е павен на гугл транслејт!Изјава на Република Бугарија во врска со усвојувањето на заклучоците на Советот за проширување и стабилизација и асоцијацијаПроцес во однос на ставовите 3, 8 и 10 од заклучоците на Советот за општи работи за проширување и стабилизација и асоцијација од март 2020 година, во...

Виролог загижена дека „излечени“ пациент…

  BY EPOCH VIDEO April 15, 2020 Updated: April 15, 2020 Во ексклузивно интервју за „Епох Тајмс“ на кинески јазик на 30 март, експерт за вирологија, д-р Донг Јухонг, истакна дека укинувањето на карантинските мерки во Хубеи [провинцијата во која се наоѓа градот Вухан, н.з.] не значи крај на ширењето...

МИЦ ВИ ЈА ПРЕТСТАВУВА „МАКЕДОНИЈА; НЕЈЗИ…

Почитувани читатели, Македонскиот информативен центар со огромно задоволство ви го претставува својот превод на иконската анализа на состојбите во Македонија на почетокот на минатиот век на хуманитарецот и британски социјалист, Хенри Ноел Брајслфорд, „Македонија; нејзините народности и нивната иднина“. Се надеваме дека со овој наш скромен придонес кон вековната, и сѐ...

БЛАГОДАРНОСТ ДО АМБАСАДОРКАТА НА САД БРН…

По распуштањето на деветтиот парламентарен состав во историјата на Северна Македонија, би сакала да го поздравам значителниот успех постигнат во минатите три години, напиша денеска американската амбасадорка Кејт Брнс, на фејсбук-страницата на Американската амбасада во Скопје. Овој успех ги опфаќа, според Брнс, ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО, Преспанскиот договор...

„МАЛО СУТРА“ ЈОВЕВСКИ ЌЕ ПОКРЕНЕ ОБВИНЕН…

Претседателот на комисијата за транспорт и врски на СДСМ Благој Бочварски вели дека трасата на патот Кичево- Охрид не била промашена!!Еве да го слушнете!!

Еве ја изјавата на Заев:   Линк до текстот за да не се сомневате дека е лажен скенов!! Заев: Aвтопатот Кичево-Охрид, криминално делоСега кога на Заев ке му се стегнат...

Macronovo balkansko partnerstvo i hrvats…

Macronova koncepcija je zapravo realpolitika za zapadni Balkan u budućem vremenu   Višnja Starešina 03.11.2019 Francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu može se prigovarati štošta. Ne morate se uopće slagati s njegovom globalističko-liberalnom političkom platformom. Ali mu se ne može osporiti da se usudi biti drukčiji od ostalih. Pa čak i onda kada je to na...

БОРБАТА Е ЧИН ИЛИ РЕКЕТОТ Е ЧИН ..... ПР…

  Честика на фросина Ременски за денот на ВМРО или според законот денор на национална борба        Еве го авторот :     За да го прочитате напишаното од Александар појасно морав да го извадам вака:   Без името на авторот! А тоа, да не се знае кој го направил ова ремек дело ке беше некоректно и нечесно од...

НИКОЛОВСКИ СО ТЕШКИ ОБВИНУВАЊА ЗА МИЦКОС…

 23.10.2019 Фејсбук статус на генералниот секретарот на СДСМ :       Пресериозно обвинувања за Мицкоски?? Дали се вистинити обвинувањава? Останува да сочекаме да се огласи Мицкоски!

СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ МОРА ДА ПОДНЕСЕ ОСТАВК…

Јордан Петровски 20.10.2019 Лидерска средба: Скопје нема да прифаќа интеграции од „Б“ категоријаПретседателот Стево Пендаровски денеска ќе ја организира првата лидерска средба по црвеното светло од Брисел за европските интеграции. Во фокусот ќе бидат реафирмацијата на европскиот пат и предвремените избори.    Првата лидерска средба кај шефот на државата треба...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ЗОШТО ЗАЕВ СКОРО СА…

Јордан Петровски 19.10.2019ПРЖИНСКА влада по промените во безбедносните служби е само шарена лага за граѓаните, дали е тоа и за опозицијата незнам, но набргу ке дознаме сите.За што се работи?Со новите закони за „Петата Управа“, сега ОТА, и за УБК, сега Агенцијата за национална безбедност, тие веке не се во надлежност...

Венецијанска Комисија: Зоран Заев делува…

 

  „Ла верита“ јавува: „Според мислењето на Комисијата на Советот на Европа јазичните реформи на Заев се непотребни, бесполезни и потенцијално штетни. Според Венецијанската комисија, не било почитувано владеењето на правото кога биле усвоени јазичните реформи. Задоволителните постоечки законски мерки како и Уставот кои ги гарантираат правата на малцинствата не биле...

ДОБИВАЊЕ НА ДАТУМ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОР…

Јордан Петровски 02.10.2019Ја прочитав колумната, или поточно, пропагандниот памфлет на Героски Македонија мора да се „приведе“ во ЕУ!, колумна која има за цел да не убеди дека само со давањето датум за почеток на преговори со ЕУ е можно Македонија да стане демократска и правна држава која ке ги гони...

ДИП СТЕЈТОТ ПАК НИ ГИ НУДИ ЗА ВОДАЧИ СВО…

Јордан Петровски 28.09.2019   Професорот и поранешен директор на Фондацијата Отворено општество, Владимир Милчин на емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија истакна дека правдата изгледа не живее во Македонија и тој не верува дека може да се направи толкава операција, а да не е замешана политиката Се слагам со Другарот Милчин во...

РЕЗОЛУЦИЈА НА ПАРЛАМЕНТОТ НА ЕВРОПА-БИСТ…

Јордан Птровски 20.09.2019Неверувам дека некој во Македонија ке ја објави веста за вчера усвоената Резолуција од Парламентот на Европа!! Затоа ке ја пренесам целата резолуција со линк а ке е цитирам еден многу битен дел од Резолуцијата на Парламентот на Европа која е усвоена вчера а за која се и...

ЗОШТО МОЛЧАТ, НАЈЧЕВСКА, ПИРОВСКА, КАЛАЈ…

Јордан Петровски 06.09.2019Повод за овој мој текст е одлуката на Шведскиот суд за неекстрадирање на Дејан Давидовски, која е втора , после одлуката на Унгарскиот суд да не го екстрадира Груевски за истото обвинение:Еве го написмено судот од Шведска! Прогонот е политички, а медиумите на СДСМ пак лажат! Загрижувачко за демократијата...

МЕЃУ ЦРВЕНАТА SВЕЗДА И ЦРНАТА КОШУЛА

  Во пресрет на 95 годишнината од атентатот врз Тодор Александров, обновителот на ВМРО по Балканските војни и Првата светска војна, МИЦ го објавува поглавјето од книгата „Херои и убијци“ од авторот Стојан Христов (Њујорк, 1935) кое се занимава со немилиот настан. МЕЃУ ЦРВЕНАТА SВЕЗДА И ЦРНАТА КОШУЛА Изгледа ВМРО беше греда во...

ДАЛИ ФЕТАИ ПОДГОТУВА ТЕРЕН ЗАЕВ ДА СЕ НА…

Јордан Петровски 26.08.2019 Фетаи ќе го викне Заев да сведочи за „Монструм“ August 26, 2019 Обвинителката Фатиме Фетаи денеска најави дека премиерот Зоран Заев ќе биде повикан да сведочи за случајот „Монструм“ кој се однесува на петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Судијата Огнен Ставрев соопшти дека следното рочиште ќе продолжи на 5 септември...

Кога несмее по магарето-ИМПЕРИЈАТА и тел…

Јордан Петровски 23.08.2019   Најавува ли сопругот на Ременска и прв антитерорист апсења од понеделник August 23, 2019 Серија таинствени пораки на Фејсбук го запалија алармот во јавноста дека од понеделник МВР и Владата планираат серија апсења. Причина за загриженоста дека власта може да влезе во процес на приведувања за да ја дефокусира јавноста од...

АРСИМ ЗЕКОЛИ СО РЕШЕНИЕ КАКО ДА СЕ ДОБИЕ…

Притиворот на Катица и Боки е повод за барање да се отпочне процесот на превземање политичка одговорност од страна на Заев, Шеќеринска, Османи, Димитров, Спасовски. Оставки. Како залог за добивање препорака во Октовмри.    

Хероината на револуцијата под сомнеж

Корупциска афера во Северна МакедонијаХероината на револуцијата под сомнежПишува Кено Версек Montag, 19.08.2019   19:59 UhrБеше сметана за симбол во борбата против корупција, сега истражителот Катица Јанева самата изгледа дека е вмешана во проминентен случај на уцена. Зошто оваа афера задева тежок удар на оваа Балканската држава. Се сметаше за нешто непоткупливо. Нивниот авторитет...

ДАЛИ БОРИСОВ ГИ ДАЛ НА „ЛА ВЕРИТА“ СНИМК…

Јордан Петровски 10.08.2019Дојче Веле објави текст со следниот наслов  : Кој го намести Јордан Камчев И според мене овој интересен дел: И сега? Смееме ли да прашаме како се најдоа овие снимки во рацете на опскурен италијански весник? И зошто? Со која цел? Доколку претпоставиме дека снимките ги поседувале само Камчев, како...

ВИСТИНСКАТА УЛОГА НА ГЕРОСКИ ВО ОБЕЛОДЕН…

Јордан Петровски 20.07.2019Читајки ја порката на Героски до ФРИКИ и Кики: Јавна порака до Фрики и Кики – еве што треба да сторите во следните 48 часа!Ве молам, што побрзо обратете му се на вашиот шеф Зоран Заев, но и на јавниот обвинител. Помогнете и на истрагата. Вие тоа го можете. Знаете...

ДАЛИ „ГЛАСОТ“ ОД ЕЛ ЧЕКА ЗА НЕШКОВСКИ КЕ…

Јордан Петровски 12.07.2019 Целата снимка од разговорот Јанкуловска Груевски која ја објави Ел Чека: https://rutube.ru/video/e7d38a8a147647bd...&bmstart=2 После преслушувањето на снимката не ке е лошо да се прочитаат текстовите: -Денот потоа- од Милчин! -Насилството како матрица- Гелески! -МВР тоне се подлабоко- Трајаноски!! -Проклети да сте- Ризаов И така денеска после неколку години а...

ВИДЕОТО ВЕКЕ НЕ Е ОД СТРУКТУРИ КОИ САКАА…

Јордан Петровски11.07.2019Менгемето по се стега и Заев ја заборави оваа изјава:       Давањето на оваа изјава само го продлабочува моето уверување дека Заев е под уцена:   АКО ВОВАН И ЛЕКСУС СЕ РУСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ, ДАЛИ ЗАЕВ Е ПОД УЦЕНА ЗА СОРАБОТКА СО РУСКИТЕ СПЕЦИЈАЛНИ СЛУЖБИ!? Изјавата на поранешниот Украински амбасадор дека Вован и Лексус се припадници...

АКО ВОВАН И ЛЕКСУС СЕ РУСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ, …

Јордан Петровски 11.07.2019Изјавата на поранешниот Украински амбасадор дека Вован и Лексус се припадници на специјалните служби на Русија укажува на неколку многу битни работи за безбедноста на државата, за безбедноста на НАТО и за безбедноста на соговорниците со кои ЌЕ се среќава Заев!Еве што вели Поранешниот амбасадор на Украина Гончарук: Гончарук вели дека нема...

ПОТВРДА ДЕКА IQ НА МАКЕДОЦИТЕ Е 82

Душан Петровски 05.07.2019 Ричард Лин, еден од двајцата автори на студијата за коефициентот на ителигинција на народите која деновиве ја бранува македонската јавност, е еден од водечките светски авторитети по прашањето на интелигенција. Еве што вели тој во првото поглавје на книгата „Интелигенцијата на нациите“, па судете сами дали студијата е...

ДАВИДОВИЌ, НЕМА РЕФОРМИ ВО СУДСТВО, КОЛО…

 Јордан Петровски 05.07.2019 Katerina Kolozova 27 mins ·  "ОТА сЕ ќе снима, буквално сЕ но ќе експлоатира ( = слуша) само со судски налог."             

ДАВИДОВИЌ,НЕМАЊЕ СУДСКИ РЕФОРМИ-ЈАС, КАД…

Јордан Петровски 05.07.2019 Адвокатот Звонко Давидовиќ во дебатата на „24 Анализа вели: СЈО не требаше да се бави со вакви предмети, не е за тоа формирано. Да се бави со викендичките на Латас, со гаќите на Ивона, или други ситни работи. Требаше редовното обвинителство да се бави со тоа, а СЈО сериозно да...

Кажаното за Италинците .. исто како балк…

Транскрипт од искажаното од Секретарот на Владата Драги Рашковски за Италијанците , која Драги Рашковски како ОВЛАСТЕН ПРЕДСТАВНИК НА ВЛАДАТА го искажал на 18 октомври 2018 година кога Генералниот секретар на Македонската Влада Драги Рашкоски заедно со претседателот на управниот одбор на М Нав Николче Тасески и шефот на кабинет...

Ministerpräsident Nordmazedoniens ДОБИ Д…

  Merkel trifft Ministerpräsident Nordmazedoniens Europäische Einbindung weiter fördern Die Bundeskanzlerin hat den nordmazedonischen Ministerpräsidenten Zaev im Bundeskanzleramt empfangen. Im Mittelpunkt des Gesprächs standen neben den bilateralen Beziehungen beider Länder auch außen- und europapolitische Fragen.     Bundeskanzlerin Merkel begrüßt den Ministerpräsident Zaev im Kanzleramt. Foto: Bundesregierung/Kugler Gemeinsam mit Frankreich hat sich...

ДАЛИ ЕУ КЕ НАСЕДНЕ НА ЛАГИТЕ НА ЗАЕВ

      интервју за белгискиот весник „Ле Соар“ Заев: Би заменил и две Нобелови награди за датум за преговори со ЕУ 06.06.2019Премиерот Зоран Заев во интервју за белгискиот весник „Ле Соар“, уште еднаш ги повика земјите-членки на ЕУ да преземат одговорност и да испорачаат датум за преговори со  Македонија. Во разговорот, премиерот Заев објаснува дека...

Брегзит, Најџел Фараџ и Британските Конз…

  Во оваа интересна анализа на Скај Њуз (Sky News) ќе прочитате дека успехот на партијата на Најџел Фараџ во последните ЕУ избори се должи на неуспехот на Британската премиерка Елизабет Мај да добие поволни услови за излез од ЕУ на Велика Британија. Солидниот успех на Најџел Фараџ го става во...

СЕКОЈ ЧЕСЕН И ПРАВДОЉУБИВ ЧОВЕК МОРА ДА …

  Почитувани Гласачи Posted on May 3, 2019 by Бојкотирам ПИ   Ви се обраќаме вам во предвечерјето на вториот круг од изборите за претседател на нелегалната творба Република Северна Македонија со надеж дека ќе ви помогнеме да ја донесете вистинската одлука. Длабоко навлезени во изборниот процес, двата кампа #ПравоИПравда и #ОдимеНапред на двата...

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ПОИМОТ БЕРЛИНСКИ ПРОЦЕС-…

Јордан Петровски 01.05.2019Состанокот -самиото во Берлин беше само продолжениена БЕРЛИНСКИОТ ПРОЦЕС, планот на Меркел!За големата измам на планот можете да прочитате повеке тука  БЕРЛИНСКИ ПРОЦЕС !!Но еве ја сржта ба измамта: Kako robe ionako putuju, sada se želi potaknuti veća sloboda kretanja ljudi i radnika. Слободниот проток на луѓе е најлесниот и начин на...

ДАЛИ КЕ РЕАГИРА СОВЕТОТ ЗА ДЕЗИНФОРМАЦИИ…

Дали порталот Светот за Дезинформациите во МК ке реагира на ЛАГАВА која ја пласира  Борис Георгиевски од Дојче Веле а која ја шири и    Северна Македонија во најголем дел ги реализираше реформите кои се бараат од нас во четирите клучни сектори, вели за ДВ владин функционер кој инсистираше на анонимност. „Во делот на антикорупциските мерки, реформата...

ОСВОЕНИТЕ ГЛАСОВИ НА СИЛЈАНОВСКА КЕ ЈА Д…

Јордан Петровски 09.04.2019Текстот ке го започнам со порака до кандидатот за председател на Република Северна Македонија госпоѓата Гордана Силјановска Давкова: „Ниедна вистина не треба да се плаши од друга. Измамата и заблудата, напротив мораат да се плашат од секоја вистина“- Шопенхауер Зошто баш со ваква порака го започнувам текстот? Затоа што наместо...

НЕПИСМЕНИОТ НИКОЛА ДИМИТРОВ

  Грчката министерка ја истакна изјавата на Димитров дека македонскиот јазик нема никаква врска со грчките Македонци По посетата на Македонија и потпишаниот договор за отворање на нов граничен премин Маркова Нога алтернативната министерка за надворешни работи на Република Грција Атанасиа Анагностопулу изјави дека пред сѐ сака да ја истакне изјавата на...

ГЕРОСКИ, МИЛЧИН .... ОВОЈ ПАТ НЕМА ДА ВИ…

   Јордан Петровски 01.03.2019           Наместо мој коментар ке пренесам зошто сум блокиран од Героски во 2012 година!!          Причината заради која ме има блокирано Милчин е скоро иста со оаа на Героски!! И на Милчин не му се допаѓаше моето укажување дека проблем не се луѓето туку дека проблем е тоталитарниот едноумен комунистички систем...

СЕКОЈА КОМУЊАРСКА БУША СОНУВА ДА БИДЕ НО…

    Денеска полицијата приведе неколку членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ !!! Причина за приведувањето е пишување на графит со „непријателска содржина“ а кој има за цел рушење на ликот и делото на „нашиот голем водач“ Другарот Заев!!     

  Тиранинот на власт се препознава по тоа што неделото кое го чини кон народот очекува...

БОЈКОТ НА ПРЕДСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ Е ОБВР…

Јордан Петровски 09.02.2019Комитетот за Демократизација на Македонија се залага за БОЈКОТ на председателските избори бидејки тоа е единствено решение со кое ке се покаже отпрот во држава каде што не функционира ниту една институција која треба да го штити Уставот, независноста на судовите, да ја штити изразената волја на гласачите...

КОЈ И ЗОШТО ГО НАТЕРА ВРХОВЕН СУД ДА ОДЛ…

Јордан Петровски 30.01.2019 Врховен пресече: СЈО не може да отвора истраги и да поднесува нови обвиненија по рокот од 18 месеци 30 јануари, 2019 Васко Маглешов Врховниот суд одржа oпшта седница зад затворени врати на која, донесе начелно правно мислење дека специјалното јавно обвинителство може да покрене обвинение или да нареди запирање...

КОЈ ЈА ГОВОРИ ВИСТИНАТА? ЦАРОВСКА ИЛИ ОС…

    Дали Царовска ќе одговара за лажно пријавување и ќе се повлече од функцијата или Бујар Османи ќе си даде оставка од вицепремиерската позиција за попречување и влијание врз истрагата?   Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Благица Ласовска, Претседател на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Кој лаже, Вицепремиерот Бујар Османи или...

КОЈ ЛАЖЕ ? КАНАЛ 5 ИЛИ ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ??

Јордан Петровски 17.01.2019 Чавушоглу: Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО Турција со нетрпение очекува да и посака добредојде на Република Македонија во семејството на НАТО, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу . Прегледи:766 17 јануари 2019, 13:52   На заедничката прес-конференција во Анкара по средбата со неговиот македонски колега Никола Димитров. Чавушоглу нагласи дека...

ДУРЛОВСКИ Е ПРИМЕР ДЕКА МАКЕДОНИЈА ИМАЛА…

        Јордан Петровски 25.12.2018          

Igor Durlovski is with Igor Heisenberg Durlovski. 5 hrs ·   Почитувани, наместо молба за помилување, ја споделувам со Вас мојата одлука да продолжам со борбата за докажување на мојата невиност за обвинението за кое ми се суди. Секоја борба носи свој ризик...

БРАЗИЛЦИТЕ СО ГОЛЕМА НАДЕЖ ВО БОЛСОНАРО

Подготвил Петар Петровски 23.12.2018 Популарноста на новоизбраниот Бразилски претседател е на високо ниво. Имено 2/3 од населението во Бразил има позитивно мислење за Жаир Болсонаро кој треба функцијата претседател да ја преземе на 1-ви Јануари 2019 година. Надежта на Бразилското население е дека ќе ја подобри економската состојба во Бразил. Состојбата...

Клинтон, Буш и Обама се тие кои го уништ…

President Donald Trump, first lady Melania Trump, former President Barack Obama, former first lady Michelle Obama, former President Bill Clinton and former Secretary of State Hillary Clinton listen during a state funeral for former U.S. President George H. W. Bush at the Washington National Cathedral on Dec. 5, 2018 in...

Доналд Трамп Е Добар Претседател-Donald …

  -Ова се зборовите на францускиот писател Мишел Хулебек, во списанието Харперс. За истоимениот француски писател, кој едновремено не можел да го разбере изборот на Доналд Трамп за лидер на слободниот свет, во овој натпис својот став ќе го смени радикално за 180 степени. Причината за смената на своето мислење лежи...

ПОРАКА ОД КОМИТИТЕ:НАШИОТ ПАТ Е ЗАЦРТАН…

    08.12.2018 Почекавме малку, за да не реагираме импулсивно и со тоа да испратиме погрешна порака, но наша реакција никогаш не изостанала, па така и ќе биде... Нов режим го замени предходниот, повторно репресии, малтретирања, и повторно угнетувања врз Комити. Не демне државната апаратура со целиот свој капацитет, со целата своја моќ...

ЗАЕВ ПАК ФАТЕН ВО ЛАГА

Заев во парламентот објави дека ке се изучува Македонси јазик во Грција после усвојувањето на спогодбата, односно смена на името!!

Да бидеме искрени. Што направивме за нив до сега? Со пријателски однос го решаваме овој проблем стар 27 години и симнуваме тежок товар од нашите раменици. Сега имаме подобри можности...

ЛАЖГО ПРЕМИЕР, ЛАЖГО МИНИСТЕР ЗА ПОНАДВО…

Еве ги двете видеа, двете изјави на Димитров па судете сами дали лаже!!

 -Се работи за нација со комплекс која мора да си бара назад 2.000 години корења. Александар Македонски ако го нема, ние не знаеме кои сме. Со тоа копањето назад што е комплекс на несигурност во себе и на...

„КАТИМЕРИНИ“: ГРЦИЈА, ФИРОМ ВЕЛАТ ДЕКА Б…

  25 ноември 2018 година   „Високи претставници од Македонија и соседната Бивша југословенска република Македонија велат дека бил остварен напредок во преговорите за ревизија на школските учебници во двете држави како дел од обидот да се прекине спорот помеѓу двете држави,“ јави вчера грчкиот весник „Катимерини.“   Во објавата понатаму се вели, „Двете балкански држави...

КОЈ СТОИ ЗАД ДЕМОЛИРАЊЕТО НА ВОЗИЛАТА НА…

Како што пренесува НЕТПРЕС имало сериозен инцидент на паркингот на МТВ. Шест службени возила во сопственост на УБК, утрово се демолирани на паркингот пред МТВ. Но, нешто што е прилично симптоматично е тоа што на истиот паркинг биле паркирани и други автомобили, но, оштетени се само возилата на УБК, поточно искршени им...

ДАЛИ КРИМИНАЛНАТА ВРХУШКА НА ЕУ ПОСЛЕ АМ…

Мојата докуметација за добивање на азил  Јордан Петровски 20.11.2018 Утринава унгарскиот весник од про-Орбанска провиненција Magyar Idők со текст под наслов „Gruevszki-ügy exkluzív – Íme a részletek“ обајви дека веќе било одобрено барањето на Груевски за азил во таа држава. Додека во моментот беше невозможно да се потврди или демантира веста, бидејќи...

КУНОВСКА:КОЈ ЈА ИМА МОЌТА ДА ГО ДЕВАСТИР…

    Јордан Петровски 01.1.2018 Мој одговор на Куновска, никој ја нема моќта да го девастира -сотре, уништи, разруши ВМРО! Доказ за моето тврдење е само тоа што ВМРО ги надживеа: турското, српското, бугарското, титовото а ке го надживее и србокомунистичкото !!   Многу е чудно човек кој бил во врвот на СДСМ да незнае...

ДВА ФБ СТАТУСА ЈА УРИВААТ ЦЕЛАТА ИГРА НА…

Јордан Петровски 31.10.2018 Како одговор на прашањето што и зошто се случува оваа во Македонија, однсоно што се случува со ВМРО ДПМНЕ ке понудам два фб статуса на еден од можам слободно да кажам најдобрите познавачи на моментните случувања во Македонија и светот, почитуваниот, Арсим Зеколи. Дел од оставката на председателот...

БЛАГОДАРЕЈКИ НА ХАН, МОГЕРИНИ, ...... Е…

    Фејзбук статус на Цветин Чилиманов  19.10.2018 Ок дечки, што се однесува до мене, како и да заврши ова денес во Собрание (а нема да заврши, барем не во догледно време) некои основни цели се постигнати. Референдумот е неуспешен. Бејли, Стивенсон и Заев не доведоа до ситуација да декларираме поддршка за членство...

„КАТИМЕРИНИ“: КОSИАС ВО ОСТАВКА, ОБВИНЕТ…

17 октомври 2018 Грчкиот дневен весник „Катимерини“ денес јавува дека како производ на напнат состанок на владиниот кабинет при што се судрил со министерот за одбрана Панос Каменос во однос на Преспанскиот договор министерот за надворешни работи на Р Грција, Никос Коѕиас поднел оставка. „Катимерини“ понатаму јавува дека од извори дознаваат дека: „Коѕиас...

ДАЛИ МИЧЕЛ КЕ СОБЕРЕ ХРАБРОСТ ДА ОДГОВОР…

  Писмо од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски до Вес Мичел, помошник државен секретар Почитуван помошник државен секретар г-дин Мичел, Со посебно внимание го прочитав Вашето писмо и би сакал да ја искористам оваа можност да Ви се заблагодарам за поддршката која мојата татковина ја добива во...

ОТВОРЕНО ПИСМО ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛОТ НА ВМРО …

Јордан Петровски писмото почнато на 17.07 2018 завршено на 14.10.2018Вториот дел на отвореното писмо до Вас господине Мицковски е посветен на Реформите на УБК и Реформите на Судството, најголемиот  проблем на Македонија за опстанок на Македонската држава, за нејзина демократизација , за нејзино конечно започнување на почитување на индивидуални човекови...

ТРАМП ПРЕД НОВА ПОБЕДА !!

Glenn R. Simpson, co-founder of the research firm Fusion GPS, arrives for a scheduled appearance before a closed House Intelligence Committee hearing on Capitol Hill in Washington, Tuesday, Nov. 14, 2017. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais) ** FILE **   Глен Симпсон еден од основачите на Фусион ГПС и творците на досието Трамп...

САМО ЗА ЛАГАВА ДЕКА ВО ЈАНУАРИ СЕВЕРНА М…

  Јордан Петровски 10.10.2018 Ке пренесам само два текста без да коментирам, па вие кои ке го прочитате ова заклучете само до каде одат лагите и подлоста на Заев!Првит текст е од денеска , говорот на Заев на комисијата во собранието: Заев: Во јануари нѐ чека столче во НАТО 10/10/2018 Во јануари не чека столчето...

ТРАМП:СОРОС ГИ НАЈМИ И ГИ ФИНАНСИРАШЕ ПР…

  Доналд Трамп: Џорџ Сорос ги финансираше протестите и ги најми протестантите против судијата Брет Кавано Вашингтон,САД. Изминативе два месеца бевме сведоци на жестока битка за избор на наследникот на судијата Антони Кенеди на Врховниот суд на Америка. Битката во главно беше помеѓу Републиканските и Демократските сенатори во комисија за надгледување...

САПАС ЗА ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ОД ПР…

Јордан Петровски 02.10.2018Граѓаните во неделава што замина ја извршија својата должност во одбарана на името, референдумот не помина. Тоа го тврди и Државната Изборна Комисија соизјавата:  ДИК по 100% преброени гласови: Одлуката не е усвоена, референдумот пропадна. Но бидејки во Македонија на власт е гарнитура која на власт е дојдена...

Respected representatives of the interna…

Respected representatives of the international community in Macedonia, Representatives of international organizations EU, NATO Republic of Macedonia is one week before the vote on the referendum for acceptance of the bilateral agreement that regulates change of the country’s constitutionally prescribed name, but also provides entry point for Greece to interpret Macedonian...

„ПРОЏЕКТ ВЕРИТАС“ ГО ОТКРИВА СОРОСОИДНИО…

Пишува Душан Петровски 22 септември 2018 година   Во текот на изминатата недела американскиот истражувачки иститут „Проџект веритас“ под раководство на Џејмс О’Киф ја потресе светската јавност со објавата на серија видеа под рубриката демаскирање на Длабоката држава. О’Киф и неговиот проект за прв пат се појавија во јавноста во 2009 година кога обзнанија...

ЗАЕВ СИ ЈА ФИНАНСИРА ЛОЈАЛНАТА ДИСПАСОРА…

Јордан Петровски 04.09.2018 Вообичаена практика во светот е сите диаспори од светот сами да си ги финансират своите здруженија и организации, сами да си ги финасираат радијата, весниците, телевизиите, порталите и се разбира да помагаат со донации на здруженија, организации и медиуми во матичната држава! Сум напишал одамна дека Македонија е земја...

АНТИФА СИ ГИ БАРА ВЕТЕНИТЕ ПАРИ ОД СОРОС

Протестантите платеници на Сорос протестираат затоа што сорос не им ги исплатил ветените пари за нивнот учество во протестите

   

ДАЛИ ТРУДО КЕ УСПЕЕ ДА НАПРАВИ ДОГОВОР З…

Дали 24 годишниот договор за слободна трговија помеѓу Америка, Канада и Мексико е мртов   Според дефиниција слободна трговија е размена на стоки помеѓу две земји без царини и без никакви пречки.Деновиве Америка и Мексико потпишаа нов договор за слободна трговија, а Канада беше изоставена од договорот. Според американскиот председател Доналд Трамп, Северно...

ТРАМП ПОВЕДE БИТКА ПРОТИВ СЕШОНС И ДЕЛ О…

  Односот помеѓу американскиот председател Доналд Трамп и американскиот јавен обвинител Џеф Сешонс деновиве се вжештија. Дневните твитови на Трамп кои се упатени кон јавниот обивнител Џеф Сешонс не застануваат. Тоа пак ги натера новинарите во американските медиуми да ги започнат шпекулациите дека му се ближи крајот на мандатот на Џеф Сешонс. Имено Трамп...

ПИСМОТО НА ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ ОД СВЕТСКИ ГЛАС…

Отворено писмо   29.08.2018Како научници и автори сакаме да се осврнеме на прашањето на извртувањето на суштината на Преспанскиот „договор“ во некои кругови, како и портретирањето на сите негови опоненти како националисти и екстремисти. Договорот не им служи на интересите ниту на Македонија, ниту на Грција. Тој не е заснован на респект за...

МАКСИМ БЕРНИЕ: ВРЕДИ ДА ЈА РИЗИКУВАМ КАР…

Минатата недела пратеникот во канадскиот Парламент и поранешен министер за индустрија, надворешни работи и мало стопанство, Максим Берниѐ ја потресе канадската политичка сцена. Имено, своевремениот кандидат за лидер на партијата по повлекувањето на поранешниот премиер, и голем пријател на Македонија, Стивен Харпер, се откажа од неговото членство во Конзервативната парија...

КОЈ МИСЛИ ЗА ДОБРОТО НА НАРОДОТ, ТРАМП И…

  Американскиот претседател Доналд Трамп ги замрзна платите на вработените во јавниот сектор во Сојузната влада!! Таквото покачување Трамп го смета за сериозна закана на општата благосостојба во државата. Дали Заев така размислува?? Trump sets pay freeze for federal workforce in 2019, citing budget problems By Dave Boyer - The Washington Times...

ТРАМП СО НОВА ПОРАКА ДО ЛАЖГОВЦИТЕ

24 август 2018 година Трамп преку серија твитови повторно им испрати порака на сите државници кои се надеваат да го измамат со празни ветувања. „Му дадов упатства на секретарот Мајк Помпео да не оди во Северна Кореа во моментов,“ соопшти претседателот на САД Доналд Трамп денес преку објава на Твитер, „затоа што...

ПРАШАЊЕ КОЕ МИА НЕ СОБРА ХРАБОРОСТ ДА ГО…

Јордан Петровски 24.08.2018 година Ова интервју на министерот Спасовски е само доказ дека луѓе со комунистички, односно ТОАТАЛИТАРЕН, менатлитет неможат да разберат како треба да функционира полицијата во демократско општество, а од Спасовски се очекуваат реформи во УБК! Реформи кои се условот за влез влез во НАТО и за добивање датум за...

СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ ВО КОЈ ДОКУМЕНТ Е ЗАПИШ…

БУДАЛИТЕ не се БУДАЛИ затоа што немаат ум туку будали се затоа што за белото кое го гледаат велат дека е црно и само затоа што веруваат во лагата дека има леб без мотика , дека криминалот ке го искоренат криминалците! Канада е држава која е формирана пред 150 и некоја...

ПЈЕР МИЛЕР: РЕФОРМИТЕ КОИ ГИ БАРА ЕУ МОР…

Јордан Петровски 19.08.2018 Поранешниот генерален директор за проширување на Европската Комисија, Пјер Мирел во интервјуто кое го дал на МИА, а кое го пренесува ОПСЕРЕРВЕР.МК и во кое се обидува да пропагира, поточно да заплашува, во интерес на владата за да им успее референдумот, сепак би рекол заради грижа на сопствената сосовест ја...

ДАЛИ КЕ ДОПРЕ ГЛАСОТ ДО СЈО ИЛИ ОЈО ЗА Т…

Јордан Петровски 18.08.2018По изјавата која Јанакиевски ја искажал на вчерашното судење во која и тој изразува сомневање дека од страна на Заев не се предадени сите прислушкувани разговри до СЈО се потврди моето укажување дека Заев не ги предал сите прислушкувани разговори на СЈО. Според новинарскиот извештај од судењето: Јанакиевски реагираше до...

СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ БРЕНАН

  На поранешниот шеф на ЦИА Џон Бренан, Американскиот претседател Доналд Трамп му го укинува достапот до строго доверливи информации како и неговата ознака Строго Доверливо. Trump revokes security clearance for former CIA director John Brennan President Trump has revoked the security clearance for former CIA director John Brennan, the White House announced...

ВОЈСКАТА ПРОТИВ МАДУРО !?

Дали војската во Венецуела му ја откажува послушностан на Мадуро??     Arrests in Venezuela point to military elements in attempted drone attack on Maduro By Martin Arostegui - Special to The Washington Times - - Sunday, August 12, 2018 An armed movement among elements of Venezuela’s security services was most likely behind...

ПИТЕР СТОРК ПОЗНАТ ПО АНТИ ТРАМП ПОРАКИТ…

Питер Сторк, агентот на ФБИ познат по анти Трамп поракте е отпуштен.   FBI fires Peter Strzok, months after anti-Trump texts revealed By Judson Berger, Brooke Singman | Fox News   FBI official Peter Strzok has been fired, months after his anti-Trump and other political charged text messages...

EU Anti-Corruption Body Finds Predictabl…

By Dušan Petrovski August 12, 2018 Consistent with the CDRM’s appeals to European Commission bureaucrats such as Johaness Hahn and Peter Vanhoutte, the EC’s anti-corruption body, GRECO, has come out with a report on Macedonia's performance on preventing corruption that describes the country’s performance as “clearly disappointing.” The Associated Press reports: A compliance report by the GRECO group Thursday noted...

ЛАЖЕ ПРЕМИЕРОТ, ЛАЖЕ ВЛАДАТА, ЛАЖАТ МЕГА…

Што да се очекува од влада чиј премиер да не отвори уста и да не излаже, освен дека и таа влада лаже и ке лаже! Извештајот на ГРЕКО говори за тоа ШТО Е СРАБОТЕНО од оваа власт во имплементацијата на препораките на ГРЕКО а не за за тоа која влада...

ТРАМП: „НАШИТЕ ОДНОСИ СО ТУРЦИЈА ВО МОМЕ…

  10 август 2018 година   „Само што авторизирав увдојување на тарифите на челик и алуминиум кон Турција со оглед на тоа дека нивната валута, турската лира, забрзано се девалвира во однос на нашиот силен долар!“ вели изјава на американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер утринава. „Тарифата на алуминиумот ќе биде 20% а...

ЛИДЕРОТ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВО ВЕНЕЦУЕЛА ОБВИ…

Високиот суд во Венецуеал наредил апсење на лидерот на опозицијата во Венецуела заради обидот на атентат врз председателот Николас Мадуро!Само на слепите и глувите и комунистите им беше јасно дека атенттот не е местенка!! Top court in Venezuela orders arrests over alleged assassination attempt against Maduro Opposition leader Julio Borges, congressman Juan...

ГРЕКО НЕКА СИ ГО ПОДЗАЧИСТИ СВОЈОТ ДВОР…

ЕУ има најголема вина за ваквата состојба во Македонија.  СОВЕТОТ НА ЕВРОПА РАЗОЧАРАН ОД ВЛАДАТА: Ниту една препорака не е спроведена, најголема корупција кај пратениците, судиите и обвинителите! Анти-корупциското тело на Советот за Европа, ГРЕКО, испрати апел до Македонија да ја засили борбата против корупцијата помеѓу пратениците, судиите и обвинителите, велејќи дека...

КАКО КЕ СЕ ПРЕКРОЈАТ ГРАНИЦИТЕ ВО ТРИАГО…

Јордан Петровски 09.08.2018Прифаќањето на враќање на Албанците од Македонија кои се бореле во редовите на ИСИС назад во државта во овие тензични моменти е нов антимакедонски потег на владата на Заев. Македонија- прва европска земја што прифатила повратници од Сирија Најтиражниот германски весник Билд пишува дека Македонија е првата земја која се...

ГЛОБАЛ ЊУЗ: АРАПСКИТЕ ДРЖАВИ ЈА ПОДДРЖУВ…

  7 август 2018 година   Вчера Саудиска Арабија ги раскина официјалните дипломатски врски со Канада поради, како што рекоа саудиските власти, мешањето на канадските власти во внатрешните работи на арапската држава. Канадските власти извесно време се обидуваа да повлијаат врз Саудијците да го ослободат политичкиот активист Раиф Бадави. Владата на Џастин Трудо досега...

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: ГЕРМАНИЈА РАЗГЛЕДУВА СТРОГИ …

  5 август 2018 година   Германските власти предупредуваат дека Берлин размислува да превземе нови мерки за контрола на своите граници со Франција и Швајцарија, јавува Дојче Веле. Според веста објавена денес, Германија се надева да избегне реприза на мигрантската криза од 2015 година, кога прими речиси милион луѓе, во пресрет на новиот бран...

САКАНИОТ МАДУРО ВЕНЕЦУЕЛАНЦИТЕ ГО ПОЗДРА…

Денеска за време на говор на претседателот на Венецуела Николас Мадуро, во главниот град на Венецуела Каракас се случи експлозија во која 7 војници се повредени додека председателот Николас Мадуро според локалните медиуми е на безбедно место, и на сигруно!    Venezuelan president Nicolás Maduro survives drone assassination attempt State television shows...

ШТО ЛОШО МУ СТОРИЈА МАКЕДОНЦИТЕ НА ГОСПО…

    Јордан Петровски 04.08.2018   Паниката, или пак тоа му е нивото на Заев, го тера да се служи со детинести, по кумановски речено „селски“ штосови за да ги натера луѓето да излезат да гласаат и така да го оствари цензусот. Потоа е лесно референдумот да биде „успешен“, зашто бројачите се негови.    Заев најави ОСТАВКА...

КАТЕРИНА БЛАЖЕВСКА ЗАР НЕ Е НАПОРНО ЗА М…

Јордан Петровски 01.08.2018   СПОР ЗА ИМЕТО Високи гости ќе го поддржат македонскиот пат кон ЕУ и НАТО*Расте бројката на најави од фунционери на ЕУ и НАТО, премиери и државници кои од крајот на август, а особено во септември се очекува да ја посетат Македонија.Ангела Меркел во септември во Скопје?   (фото: македонскиот премиер...

NATIONAL POST: ОДБИЕНО КАНАДСКОТО БАРАЊЕ…

  31 јули 2018 година   Канадскиот весник „Нешонал пост“ јавува дека „американските власти повлекле ‘екстремно невообичаен’ потег со тоа што го одбиле барањето на Канада да учествува во преговорите за слободна трговија помеѓу САД и Мексико од највисоко ниво.“   Како што известивме порано, САД и Мексико се близу до склучување на билатерален договор...

АДМИНИСТРАЦИЈАТА НА ОБАМА ПРЕКУ УСАИД ВО…

Според текстот од "National Review",  администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама дала 200,000 долари на терористичка група поврзана со Ал Каеда во Судан. Имено тие пари се дадени преку агенцијата УСАИД.  Exclusive: Obama Administration Knowingly Funded a Designated al-Qaeda Affiliate July 25, 2018 1:00 PM   President Barack Obama participates in a news conference...

EU DISAPPOINTS PRO-WESTERN MACEDONIANS, …

By Dušan Petrovski July 29, 2018   In a column from June 26, 2018 titled “Macedonia, Albania accession talks – The EU never fails to disappoint”, DW staff writer Boris Georgievski argues that by announcing that it will set out a path for the two countries towards opening accession negotiations in June 2019...

MACEDONIAN GOVERNMENT TURNS UP REPRESIVE…

  Dušan Petrovski 27 July 2018 The Republic of Macedonia may be among the worst countries in Europe when it comes to economic development, democratic procedures, and the rule of law, but when it comes to selling off national interests and repression of its citizenry, it is world-class. Presently in the public eye due to the apparent termination of...

ВАШИНГТОН ТАЈМС: ТРАМП И ЕУ ПОСТИГНАА НО…

  26 јули 2018 година   Американскиот портал „Вашингтон Тајмс“ јавува дека претседателот на САД, Доналд Трамп, и претседателот на Европската комисија, Карл-Клод Јункер, постигнале начелен договор за обнова на слободната трговија помеѓу северноатлантските сојузници. Трговската размена помеѓу САД и ЕУ изнесува околу 1 трилион долари годишно Според статијата на С.А. Милер, двајцата лидери се „се договориле...

CBS NEWS: ТЕРОРИСТОТ ОД ТОРОНТО, ФАИЗИЛ …

      24 јули 2018 година   Американската новинска агенција CBS News денес јавува дека канадските власти го истражуваат минатото на 29 годишниот Фаизил Хусаин, кој вечерта на 22 јули отвори огин по улиците на популарниот торонтовски кварт Данфорт (Мала Грција) притоа убвајќи две жртви и ранувајќи дополнителни 13. Според CBS News, „Истражните власти во Канада имаат...

БАНДОВ: НА АМЕРИКА НЕ И ТРЕБА УШТЕ ЕДЕН …

      23 јули 2018 година   Пишувајќи за магазинот „Американски конзервативец“, коментаторот Даг Бандов констатирајќи дека Македонија е последната држава која се кани за влез во алијансата, го поставува прашањето како таа може да ја зајакне безбедноста на Америка или Европа. Во неговата колумна од 19 јули 2018 година, Бандов првин се прашува дали кога...

И РЕПУБЛИКАНЦИТЕ БИЛЕ МЕТА НА РУСКОТО ВО…

И РЕПУБЛИКАНЦИТЕ БИЛЕ МЕТА НА РУСКОТО ВОЕНО РАЗУЗНАВАЊЕПорталот realclearinvestigations.com јавува дека специјалниот истражувач Роберт Мулер игнорира еден сериозен аспект од руското мешање во американскиот изборен циклус во 2016. Имено, покрај тоа што русите сондирале за податоци од Демократскиот национален комитет, што сугерира дека тие делувале со цел да му помогнат...

ГЛАС НА ЕВРОПА: ЛИДЕР НА МУСЛИМАНСКА ПАР…

Се чини дека бумерангот на „братсво и единство“ кој евромарксистичките технократи на Европската унија го фрлија на просторите на бивша Југославија полека но сигурно се враќа дома со очекувано катастрофални резултати. Политиката на насилна интеграција на различните етничи и верски заедници која ЕУ ја форсираше во Југославија и продолжи да...

ТАКАНАРЕЧЕНИ МАКЕДОНСКИ ЗДРУЖЕНИЈА СО ПР…

Порталот usa.greekreporter.com јавува дека извесни интернационални панмакедонски здруженија испратиле писмо до претседателот на САД Доналд Трамп во кое „го протестираат неодамнешниот договор помеѓу Атина и Скопје за именување на Поранешната Југословенска Република Македонија.“ Според статијата на usa.greekreporter.com, писмото содржи „многу историски информации кои укажуваат дека Скопје се обидува да ги узурпира историските елементи со...

И објаснив на Меј како да го спроведе Бр…

Трамп за лондонски „The Sun“: „И објаснив на Меј како да го спроведе Брегзит, но таа го оплеска – нема трговски договор со САД“ Во екслузивно интервју за лондоски „The Sun“ претеседателот на САД изјавил дека Тереза Меј го ингорирала неговиот совет за тоа како Британија да излезе од ЕУ, наместо тоа...

БЛАГОЈА ШАМБЕВСКИ НЕ САМО ШТО НЕ БИЛ УБИ…

  Јордан Петровски 18.02.2017 Пред две години го објавив текастот ПАДНА УШТЕ ЕДЕН ЛАЖЕН МИТ НА УДБА:ШАМБЕВСКИ НЕ Е УБИЕН .... во кој го презентирав откритието на Саша Узунов , поточно писмото кое Саша Узунов го добил од Минхенската полиција како одговор на барањето на Саша Узунов да добие одговор за деталите околу...

ПАДНА УШТЕ ЕДЕН ЛАЖЕН МИТ НА УДБА:ШАМБЕВ…

         Јордан Петровски 12.11.2014  Мистеријата, поточно маниулацијата за смрта на Благоја Шамбевски конечно решена благодарејки на Саша Узунов. "Зачудува" фактот што никој од семејството на Шамбевски, од соборците на Шамбевскии не сакаа да ја кажат вистината сите овие години а некој од нив МОРАЛ да ја знае, во умреницата која ја издал лекарот...