Welcome visitor you can log in or create an account
Анатомија на заблудата: и по Тито, Заев
Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија 26.11.2021 Грозоморното лице на комунизмот е живо и здраво во Македонија. Никогаш не сум имал дилема дека не успеавме да го погребаме комунизмот со независноста на државата и нејзиниот нов демократски лик. Да, партиските апаратчици од времето на... More detail
УПАД НА ПОЛИЦИЈАТА НА ЗАЕВ ВО ТВ АЛФА
Почитувани гледачи на Алфа Телевизија, почитувани граѓани на Македонија, ве информираме дека “Министерството за внатрешни работи – Биро за јавна безбедност” денеска повторно направи ненајавен упад во Националната Телевизија Алфа со барања за доставување на Документација, Договори за соработка... More detail
Дали ќе се ослободиме и кога од железната...
Ели Секуловска 22.11.2021 ЗА ЛУЃЕТО КОИ 76 ГОДИНИ  СЕ СИСТЕМАТСКИ УНИШТУВАНИ И ЗОШТО Е ПОТРЕБНО ДА СЕ РАСЧИСТИ СО КОМУНИЗМОТ! Нашата задача прво треба да одговори на една историска задача. Ниту една тема не треба да биде табу тема за историчарите, како што не смеат ни... More detail
Како да се понижи, растури и уништи една држава...
Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија 19.11.2021 Македонија е понижена, растурена и уништена држава. Всушност прашањето е дали воопшто веќе имаме држава? По онаа срамна неодржана седница за (не)доверба на Владата видовме како власта ни даде предметна лекција за тоа како се уништува... More detail
Ф.РЕМЕНСКИ ВО ОБИД ЗА ПРОНАОЃАЊЕ НА РЕФЛЕКТОР ЗА...
Јордан Петровски 17.11.2021Со оваа продолжение ке ја завршам анализата на текстовите на госпоѓа Ременски иако има многу да се анализира: ДУВЛО, ИЗБОРНА КРАЖБА 1994, АТЕНТАТОТ НА ГЛИГОРОВ и др, поточно да се укажува на пристрасното пишување на госпоѓа Ременски. Се надевам дека овој последен мој... More detail

БАНДОВ: НА АМЕРИКА НЕ И ТРЕБА УШТЕ ЕДЕН СЛАБАК ЗА СОЈУЗНИК ВО НАТО

23 јули 2018 година   Пишувајќи за магазинот „Американски конзервативец“, коментаторот Даг Бандов констатирајќи дека Македонија е последната држава која се кани за влез во алијансата, го поставува прашањето како таа м...

Read more...

И РЕПУБЛИКАНЦИТЕ БИЛЕ МЕТА НА РУСКОТО ВОЕНО РАЗУЗНАВАЊЕ

И РЕПУБЛИКАНЦИТЕ БИЛЕ МЕТА НА РУСКОТО ВОЕНО РАЗУЗНАВАЊЕПорталот realclearinvestigations.com јавува дека специјалниот истражувач Роберт Мулер игнорира еден сериозен аспект од руското мешање во американскиот изборен циклус во 2016. ...

Read more...

ГЛАС НА ЕВРОПА: ЛИДЕР НА МУСЛИМАНСКА ПАРТИЈА ВО ХОЛАНДИЈА ИМ ПОРАЧУВА НА ХОЛАЃАНИТЕ ДА СИ ЗАМИНАТ ОД СВОЈАТА ТАТКОВИНА ДОКОЛКУ НЕ ИМ СЕ ДОПАЃА МУЛТИКУЛТУРАЛИЗМОТ

Се чини дека бумерангот на „братсво и единство“ кој евромарксистичките технократи на Европската унија го фрлија на просторите на бивша Југославија полека но сигурно се враќа дома со очекувано катастрофални резултат...

Read more...

ТАКАНАРЕЧЕНИ МАКЕДОНСКИ ЗДРУЖЕНИЈА СО ПРОТЕСТНО ПИСМО ДО ТРАМП ЗА ДОГОВОРОТ ЦИПРАС-ЗАЕВ

Порталот usa.greekreporter.com јавува дека извесни интернационални панмакедонски здруженија испратиле писмо до претседателот на САД Доналд Трамп во кое „го протестираат неодамнешниот договор помеѓу Атина и Скопје за именув...

Read more...

news

УПАД НА ПОЛИЦИЈАТА НА ЗАЕВ ВО ТВ АЛФА Почитувани гледачи на Алфа Телевизија, почитувани граѓани на Македонија, ве информираме дека “Министерството за внатрешни работи – Биро за јавна безбедност” денеска повторно н...

Read more...

И објаснив на Меј како да го спроведе Брегзит, но таа го оплеска – нема трговски договор со САД

Трамп за лондонски „The Sun“: „И објаснив на Меј како да го спроведе Брегзит, но таа го оплеска – нема трговски договор со САД“ Во екслузивно интервју за лондоски „The Sun“ претеседателот на САД изјавил дека Тереза Меј го ...

Read more...

Potential Macedonian Accession Threatens to Further Undermine EU’s Rule of Law

By Dušan Petrovski On July 5, 2018, the website of the European Forum for Democracy and Solidarity published an article titled, “Macedonian PM Launches Campaign for Name Referendum as Nationalists Protest” where the unsigned authors play fast and loose with certain facts. We tackle these facts below. The European Forum states that: On June 12, the Prime Ministers of Greece and Macedonia...

Read more...

Проѕирната игра на грчкиот тандем Коцијас-Мицотакис

Луѓето мора да се запознаени со стратегија. Тие што ја разбираат ќе преживеат, тие што не ја разбираат ќе изгубат. - Сан Тсу. Ја знаете драги мои онаа изрека за истата паричка со две лица? Токму тоа се ликовите Коцијас и М...

Read more...

columns

Анатомија на заблудата: и по Тито, ЗаевПрофесор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија 26.11.2021 Грозоморното лице на комунизмот е живо и здраво во Македонија. Никогаш не сум имал дилема дека не успеавме да го погребаме к...

Read more...

Oбид за полемика со Aндов 1

Реакција на колумна на Стојан Андов: Богдановски работеше против ВМРО како соработник на УДБА До „Фокус“ пристигна реакција од Јордан Петровски од Канада на текстот на Стојан Андов „Зошто Драган Богдановски беше пр...

Read more...

OurActivities

МАНИФЕСТ НА СЛОБОДАТА

activities

Aldo Kliman 09.06.2021 Поробен Македонец е еднакво на...

ПИСМО ОД КДРМ ДО ПРЕДСЕДАТЕЛОТ НА САД ДО…

activities

Во август 2018 година, обезбедивме можност...

Letter to President Trump,

activities

Committee for the Democratization  of the Republic...

АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР ВО 1935 г.: АТЕНТАТО…

activities

7 мај 2020 годинаРедакцијата на МИЦНашето...

Democracy Doesn't Die In Darkness, But W…

activities

COMMITTEE FOR THE DEMOCRATIZATION OF THE...

БOJKТИРАЈ, AПСТИНИРАЈ, ИГНОРИРАЈ, САМО Н…

activities

  {youtube}https://www.youtube.com/watch?v=kM9sCtpq9ZE&feature=youtu.be{/youtube}