Welcome visitor you can log in or create an account
ЗНАЕМЕ КОЈ БИЛ „СРБИН“, КОЈ Е „МАКЕДОНЕЦ“, А КОЈ...
 Порака од дијаспората до СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ЗНАЕМЕ КОЈ БИЛ „СРБИН“, КОЈ Е „МАКЕДОНЕЦ“, А КОЈ „ОПЕРИСТ“! Не' алармира тоа што најголемите гласници се луѓето кои кога дојдоа на власт во 1998 година, наместо да ги демонтираат српските инсталации - токму тие беа оние кои ги отворија широко вратите и... More detail
Полиција без интегритет во театарот на правниот...
Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија 23.10.2020 Во ваква безлична држава, во каква што се претворивме, изгледа дека полицијата повторно почнува да верува, како во минатото, дека го има монополот на насилство. И дека треба да ѝ се плашат. Гледам како полициската бруталност станува... More detail
„Андерграундот“ како метафора прераснува во...
Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија 16.10.2020 Откако на спомениците на Александар Велики и на Филип Втори им беа поставени табли на кои пишуваше дека личностите се дел од античката хеленска историја, такви исти табли добија и уште седум други споменици во Скопје и во Битола, кои... More detail
КОЈ ТОА СПОРИ СО БУГАРИЈА
Македонија и Бугарија, подеднакво како и Србија и Албанија, се Заробени Држави од кои е тешко – а често и смешно –  да се очекува какво било ослободување, дури и во рамките на ЕУ. За Дојче Веле пишува Арсим Зеколи 10.10.2020 Пред многу години, децении можеби, еден наш познат правник и... More detail
Разговори со Македонија: човекови права без кацига
Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија 09.10.2020 Историски кризите биле користени за воведување политики со кои се јакнело влијанието на државата во животот на луѓето и се поттикнувале авторитарни тенденции на власта. Кризите од ваков вид како што е пандемијата на коронавирусот се... More detail

„ЧЕТОВРКАТА ОД КЕМБРИЏ“ Е ПОТВРДА ДЕКА АНГЕЛА МЕРКЕЛ Е СОРАБОТНИК НА ШТАЗИ??

Јордан и Душан Петровски 02.09.2020Ако одевме по некоја хронологија, првин требаше да го објавиме текстот за „четворката од кембриџ“ па потоа текстот врзан за Ангела Меркел. Но свесно ја направивме промената со желба да на...

Read more...

ДАЛИ РАСПАДОТ НА ДИП СТЕЈТОТ КЕ СЕ СЛУЧИ КОГА КЕ ОТПОЧНЕ СУДИРОТ ПОМЕЃУ КГБ И СОРОС?? осми дел

Јордан и Душан Петровски 30.08.2020Една од причините зошто комунизмот се шири брзо и опширно е во фактот што на секој универзитет во светот има комунисти и симпатизери. Во период на човековиот живот кога поединецот е воспри...

Read more...

Сонот за живот само не во Македонија

Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија  28.08.2020 Мора да се навратам на една изјава на претседателот Пендаровски што многумина шокира, но беше толку искрена и ја отсликува менталната состојба на Македонецот д...

Read more...

ДАЛИ РАСПАДОТ НА ДИП СТЕЈТОТ КЕ СЕ СЛУЧИ КОГА КЕ ОТПОЧНЕ СУДИРОТ ПОМЕЃУ КГБ И СОРОС?? седми дел

Според „Партијата во сенка“:   Архитектот и водечкиот гение на Партијата во сенка, нејзиниот Лењин—доколку сме внимателни во нашата аналогија—е милијардерот активист Џорџ Сорос. Како Лењин, Сорос нема рамен...

Read more...

Либанизација на Македонија

Професор Звонимир Јанкуловски за НетПрес  23.08.2020 Да не се Германциве да не’ просветлат нема да знаевме во каков политички систем живееме. Сигурно не во оној запишан во Уставот. А, зарем некој во државава се уште сериоз...

Read more...

Животот кај нас е евтин ама затоа смртта е бесплатна

Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија  21.08.2020 Зарем уште некој се сеќава на законите донесени од „режимот“. Не верувам. Зашто во Македонија законите се наши и нивни. Нивните обврзуваат помалку од нашите и о...

Read more...

Македонската какистократија на клептократи

Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија  14.08.2020 Абе ајде. Германија ќе ни кажува дека именувањето неспособни партиски кадри за функционери во Македонија влијаело демотивирачки за способните и образовани мл...

Read more...

ЏАФЕРИ СВИКУВА СЕДНИЦА НА ПАРЛАМЕНТ ЗА ИЗБОР НА ПРЕTСЕДАТЕЛ! ШТО ТОА ЗНАЧИ, ЗАЕВ ИМА ИЛИ НЕМА МНОЗИНСТВО!?

12.08.2020Cпоред пишувањето на THE NEWS Џафери закажа седница за избор на претседател на Собранието   Претседавачот на Собранието, Талат Џафери, за утре им даде насоки на собраниските служби да подготват продолжен...

Read more...

СЕВЕРНА УДБА ВО ЈУЖНО КРИЛО НА НАТО

Арсим Зеколи 10.08.2020 фејсбук статус Досега најконкретниот увид во динамиката на преговори СДСМ-ДУИ е епизодата од минатиот петок со првичното (попладневно) објавување на заедничкото Коминике на двете партии (по средбат...

Read more...

OurActivities

ПИСМО ОД КДРМ ДО ПРЕДСЕДАТЕЛОТ НА САД ДО…

activities

Во август 2018 година, обезбедивме можност...

АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР ВО 1935 г.: АТЕНТАТО…

activities

7 мај 2020 годинаРедакцијата на МИЦНашето...

Democracy Doesn't Die In Darkness, But W…

activities

COMMITTEE FOR THE DEMOCRATIZATION OF THE...

БOJKТИРАЈ, AПСТИНИРАЈ, ИГНОРИРАЈ, САМО Н…

activities

  {youtube}https://www.youtube.com/watch?v=kM9sCtpq9ZE&feature=youtu.be{/youtube}

MACEDONIAN INTERIOR MINISTER: “WE ARE FO…

activities

Македонскиот информативен центар упатува апел до...

LETTER TO SECRETARY OF STATE MIKE POMPEO…

activities

Помеѓу 23 јуни и 5 август...

LatestNews

ПО ОДЛУКАТА СЧП ЗА УКИНУВАЊЕ НА ПРЕСУДИТ…

October 04, 2020

новите станари на идризово 04.10.2020 Вечер.мк дознава Судот за...

НА КОГО МУ ПРЕЧИ ПРОФЕСОР ДР. ВЕЛО МАРКО…

October 01, 2020

30.09.2020Да го пренесеме овој фејсбук статус...

ОРБАН ЕВРОПСКИОТ ТРАМП-БОРЕЦ ПРОТИВ ЛИБЕ…

September 21, 2020

  Орбан за Маѓар Немзет: Заедно ќе...

ЏАФЕРИ СВИКУВА СЕДНИЦА НА ПАРЛАМЕНТ ЗА И…

August 12, 2020

12.08.2020Cпоред пишувањето на THE NEWS Џафери закажа...

УШТЕ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОЛИТИЧКИ УСПЕХ НА ЗАЕВ…

July 26, 2020

Пренесено од Дојче Веле Balkanom vladaju kleptokrate –...

MICColumns

ЗНАЕМЕ КОЈ БИЛ „СРБИН“, КОЈ Е „МАКЕДОНЕЦ…

October 25, 2020

 Порака од дијаспората до СДСМ И...

Полиција без интегритет во театарот на п…

October 23, 2020

Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија...

„Андерграундот“ како метафора прераснува…

October 16, 2020

Професор Звонимир Јанкуловски за Нова Македонија...

КОЈ ТОА СПОРИ СО БУГАРИЈА

October 10, 2020

Македонија и Бугарија, подеднакво како и...