Welcome visitor you can log in or create an account

ДАЛИ КЕ РЕАГИРА СОВЕТОТ ЗА ДЕЗИНФОРМАЦИИ НА ДЕЗИНФОРМАЦИЈАТА ШТО ЈА ПЛАСИРААТ ДОЈЧЕ ВЕЛЕ И ПЛУСИНФО

Дали порталот Светот за Дезинформациите во МК ке реагира на ЛАГАВА која ја пласира  Борис Георгиевски од Дојче Веле а која ја шири и 

 

Северна Македонија во најголем дел ги реализираше реформите кои се бараат од нас во четирите клучни сектори, вели за ДВ владин функционер кој инсистираше на анонимност. „Во делот на антикорупциските мерки, реформата на безбедносните служби, владеењето на правото и правосудството, државната администрација она што се бараше од нас е исполнето. Останува уште Законот за СЈО," велат за ДВ владини извори. Дополнително, наведува истиот извор, „за разлика од другите земји во регионот, кај нас реформите се прават во соработка со опозицијата".

Еве ја изјавита на Хојт Ли дадена по повод самитот во Берлин:

„Нема потреба да се откажува од евроинтеграциите, но важно е да се биде искрен какви се изгледите на тој пат. Затоа што преправањето дека тоа е извесно и оти некои земји можат да станат членки до 2025 година, не само што им одмага на оние кои треба да спроведуваат реформи, туку ги ОХРАБРУВА И КЛЕПТОКРАТИТЕ, КОРУМПИРАНИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ, (Заев,Шекеринска, Силјановска Давкова, Мицкоски ......) да им велат на луѓето дека членството ќе се случи за две, три, пет години и им дава повеќе кислород отколку што заслужуваат, рече Ји на собирот „Решавање на нерешливото на Западен Балкан“ во Вашингтон.“

Еве изјава на француската влада од пред ТРИ ДЕНА која ја пренесува ПЛУСИНФО  ама тоа не му пречи на на ПЛУСИНФО да ја пренесе лагата : Овојпат не е проблем земјата, туку соседите и регионот во целост-  ДВ Меркел го притиска Макрон за датум за Северна Македонија

-Преговорите со Македонија и Албанија нема да бидат на дневен ред, и нема за тоа да се разговара во Берлин, нагласуваат од француската влада во најава на средбата во Берлин и додаваат дека ова не е на дневен ред за сега ниту во Советот на ЕУ

На Заев и дружината лажлива се им било јасно од поодамна дека нема абер од датум за започнување на преговори во Јуни 03.04.2019 Македонија нема да почне преговори со ЕУ во јуни,

-Од дипломатски извори дознаваме дека министерот Никола Димитров на 8 и 9ти Април ќе го посети Берлин, каде ќе се сретне се колегата Хајко Мас и ќе го замоли Германија да ургира Холандија, Франција и Данска да прифатат Македонија во јуни да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Премиерот Заев лично му препорачал на Димитров да направи се што може на дипломатски план за земјава да добие датум за преговори во јуни, а алармот се запалил после вчерашната изјава на Хан во Европскиот парламент кој кажа дека “Северна Македонија нема да добие датум за преговори во Јуни, туку предлог за подготвителна фаза“. Заев и Бујар Османи биле непријатно изненадени од ваквата изјава на Хан, бидејќи уште пред неколку месеци беа сигурни дека потпишувањето на Преспанскиот договор, менувањето на Уставот и реформите на безбедносните служби се цврста гаранција за датум на Самитот на ЕУ во јуни.